Pierwszy spin-off na PK

Pierwsza spółka technologiczna (spin-off) powstała przy Politechnice Krakowskiej. 14 lipca br., prezes zarządu INTECH PK Izabela Paluch podpisała umowę założycielską spółki ALSITECH.

ALSITECH sp. z o.o. to przykład współpracy nauki z biznesem, prowadzący do komercjalizacji wyników badań poprzez powołanie spółki technologicznej, wprowadzającej na rynek rozwiązanie opracowane przez naukowców z Politechniki Krakowskiej.

Przedmiotem działalności nowej spółki będzie wykorzystanie innowacyjnej technologii otrzymywania masy geopolimerowej przy produkcji wyrobów budowlanych. Twórcami technologii są pracownicy Wydziału Mechanicznego PK prof. Janusz Mikuła i mgr Michał Łach.

Przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki powierzeniu przez władze uczelni wspomnianej technologii w zarząd INTECH PK, prowadzeniu przez INTECH PK procesu komercjalizacji (m.in. analizy rynku, negocjacje z inwestorami, planowanie modelu biznesowego spółki) oraz wsparciu ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu SPIN-TECH.

Przypomnijmy, Politechnika Krakowska w lipcu 2014 r. powołała spółkę  INTECH PK w celu prowadzenia prac na rzecz komercjalizacji wyników badań i prac rozwojowych powstających na uczelni.

W czerwcu 2015 r. uczelnia podpisała ze spółką umowę o współpracy i zleciła spółce prowadzenie „komercjalizacji pośredniej” rozwiązań pochodzących z PK (czyli tworzenie za pośrednictwem INTECH PK spółek technologicznych na bazie rozwiązań PK) oraz dla wybranych rozwiązań „komercjalizacji bezpośredniej” (czyli transferu technologii w drodze sprzedaży lub licencji).

INTECH PK pracuje już nad komercjalizacją kolejnych technologii oraz zaprasza twórców zainteresowanych współpracą do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na zdjęciu, spotkanie władz uczelni z twórcami technologii otrzymywania nowego materiału geopolimerowego i przedstawicielami spółki INTECH PK, po podpisaniu dokumentów utworzenia ALSITECH sp. z o.o. Od lewej: Dariusz Mochocki, Michał Łach, prof. Janusz Mikuła, prezes INTECH PK Izabela Paluch, rektor PK prof. Kazimierz Furtak, kwestor PK Małgorzata Kurowska, mec. Paweł Firlej, Krzysztof Oleksy (INTECH PK) / fot. Jan Zych.