Startuje Politechniczny Uniwersytet Dzieci

Politechniczny Uniwersytet Dzieci rozpoczyna działalność na Politechnice Krakowskiej. Na pierwsze, bezpłatne zajęcia zaprasza młodych odkrywców i kandydatów na inżynierów od 5 grudnia br.

„Politechniczny Uniwersytet Dzieci to nowa inicjatywa naszej uczelni, adresowana do uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej. Chcemy jeszcze szerzej otworzyć drzwi Politechniki przed ciekawymi świata młodymi ludźmi, by pomóc im w rozwijaniu zainteresowań naukowych, artystycznych i sportowych" - mówi rektor PK prof. Kazimierz Furtak. - Wierzymy, że w przyszłości pomoże im to dobrze wybrać studia i przyszły zawód. Będziemy pokazywać, jak wartościowa i ciekawa jest praca naukowca i inżyniera, jak wiele od pomysłowości, ale i odpowiedzialności inżynierów zależy. W działanie Politechnicznego Uniwersytetu Dzieci zaangażowane będą wszystkie wydziały uczelni, a także Centrum Pedagogiki i Psychologii oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK”.

Mali studenci będą uczestniczyć w zajęciach zebranych w trzy moduły tematyczne: Nauka - odkrywanie techniki, Inżynier - zawód czy pasja oraz Kultura i sport. Czekają na nich m.in. pasjonujące warsztaty z łamigłówkami matematycznymi, pokazy i eksperymenty chemiczne, spotkania z robotami, zajęcia z projektowania własnego ogrodu, zgłębiania tajemnic żywiołów i bezpiecznych budowli.

Słuchacze uniwersytetu zasiądą za sterami symulatora myśliwca F-16 i poprowadzą wirtualny tramwaj. Dowiedzą się też m.in. jak zostać inżynierem i czy to się opłaca, opracują pierwsze w życiu własne inżynierskie portfolio. Nie mniej ciekawie zapowiadają się warsztaty artystyczne i sportowe. Będzie można m.in. poznać tańce narodowe i nowoczesne (modern czy hip-hop), nauczyć się śpiewu, rysunku i technik malarskich, wziąć udział w treningach tenisa, siatkówki, koszykówki czy kolarstwa, prowadzonych przez fachowych trenerów z CSiR PK.

Program uniwersytetu przewiduje zajęcia (raz w miesiącu w soboty) od grudnia do czerwca. Zapisów można dokonać wypełniając formularz zgłoszenia, zamieszczony na stronie Centrum Pedagogiki i Psychologii PK. Formularz z podpisem rodzica dziecka można dostarczyć osobiście do Centrum Pedagogiki i Psychologii PK (ul. Warszawska 24) lub przesłać jego skan mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji o Politechnicznym Uniwersytecie Dzieci na jego stronie internetowej.

Na zdjęciu, Noc Naukowców 2015, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej PK / fot. Jan Zych.