70 lat Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

W tym roku Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej obchodzi 70-lecie istnienia. Uroczysta sesja z tej okazji odbyła się 26 listopada br. w siedzibie Wydziału przy ul. Podchorążych (na zdjęciach poniżej / fot. Jan Zych).

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i województwa - zastępca prezydenta Elżbieta Koterba i marszałek Jacek Krupa, władze uczelni oraz pracownicy i zaproszeni goście. Dziekan prof. Jacek Gyurkovich wręczał pamiątkowe medale jubileuszowe - zasłużonym dla rozwoju Wydziału.

Wydział Architektury był to jeden z trzech pierwszych wydziałów politechnicznych jakie powołano w 1945 r., wówczas jeszcze przy Akademii Górniczej w Krakowie. Dzisiaj w jego skład wchodzi osiem jednostek naukowo-dydaktycznych. Ponad dwustu nauczycieli akademickich kształci (także w języku angielskim) prawie 2 tys. przyszłych architektów (kierunków architektura i architektura krajobrazu), na studiach I, II i III stopnia oraz na studiach podyplomowych i kursach.

Pierwsza siedziba Wydziału Architektury mieściła się na Wawelu (do 1954 r.), i tam na dziedzińcu zamkowym odbył się pierwszy egzamin na studia w maju 1945 roku. Dziekanem został wybitny architekt i konserwator profesor Adolf Szyszko-Bohusz, a wśród pierwszych wykładowców byli m.in. Jerzy Struszkiewicz, Adam Mściwujewski, Bohdan Guerquin, Ludomir Ślendziński, Włodzimierz Gruszczyński i Juliusz Żurawski.

Kształcenie studentów architektury w latach PRL-u nie należało do łatwego zadania. Wstrząsy polityczne, centralistyczny system zarządzania i sterowania życiem akademickim oraz doktryny polityczne socjalizmu wpływały na proces kształcenia i na architekturę polską tego okresu.

Przełomowym okresem był początek lat siedemdziesiątych XX w. Pojawiły się możliwości twórczej realizacji idei architektonicznych i urbanistycznych, a otwarcie Uczelni i Wydziału na kontakty zagraniczne stały się istotnym elementem rozwoju nowych metod dydaktycznych, a także zaowocowały dopływem nowych idei i technologii budowlanych z Europy Zachodniej.

W latach 90. rozwój kadry naukowej i rozszerzenie kontaktów zagranicznych zaprocentowało uzyskaniem akredytacji Royal Institute of British Architects (RIBA).

Od 2003 r. Wydział wydaje czasopismo naukowe „Środowisko Mieszkaniowe/Housing Environment”, wpisane na listę czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rocznie WA organizuje od 5 do 8 krajowych i międzynarodowych konferencji obejmujących szeroką problematykę z zakresu architektury, historii architektury i konserwacji zabytków, urbanistyki i planowania przestrzennego, problemów technicznych w architekturze oraz architektury krajobrazu i sztuki ogrodowej. Dodatkowo, tylko w pięciu ostatnich latach Wydział odwiedziło z wykładami kilkudziesięciu wybitnych naukowców z zagranicznych uczelni.

Prestiż WA PK i troska o rozwój kontaktów zagranicznych znajduje potwierdzenie w wieloletniej współpracy z wydziałami architektury na uniwersytetach i politechnikach: w Knoxville - Tennessee (USA), Műnster i Cottbus (Niemcy), Delft (Holandia), Plymouth, Londynie, Glasgow, Manchester (Anglia), w Madrycie i Barcelonie (Hiszpania), Turynie, Rzymie, Wenecji, Florencji (Włochy), Paryżu, Nancy (Francja), Aleksandrii, Budapeszcie, Lwowie i wielu innych. Od 2012 roku absolwenci Wydziału Architektury PK uzyskali uznanie kwalifikacji na obszarze Unii Europejskiej, po uzyskaniu licencji Izby Architektów RP.

Do najnowszych osiągnięć WA należy przedłużenie akredytacji RIBA, akredytacja instytucjonalna Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku studiów architektura, a także ponowne przyznanie Wydziałowi kategorii naukowej „A” przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych.

Więcej zdjęć w fotogalerii serwisu: Jubileusz 70-lecia Wydziału Architektury