Prof. Stanisław Juchnowicz urodził się w 1923 r. w Lidzie. Jest wybitnym architektem i urbanistą. Był członkiem zespołu, który przygotowywał założenia urbanistyczne Nowej Huty, założycielem Międzynarodowego Ośrodka Kształcenia i Studiów Urbanistycznych Politechniki Krakowskiej i współzałożycielem Polskiego Klubu Ekologicznego.

Rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w roku 1954 r. Był m.in. kierownikiem Zakładu Projektowania Miast i Osiedli (1970-1973), wicedyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego (1979-1991) oraz dziekanem Wydziału Architektury (1984-1987).

Autor licznych inicjatyw i projektów w Krakowie. Wyróżniony wieloma nagrodami m.in. Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki (1999) oraz odznaczeniami państwowymi i branżowymi.

Prof. Juchnowicz projektował również m.in. centrum Łodzi, gmach frontowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, opracował plany rozbudowy czterech miast w Nigerii i przygotował projekt koncepcyjny jej stolicy - Abudży.

W czerwcu 2013 r., podczas konferencji naukowej „Idea miasta - czas, miejsce, forma”, Politechnika Krakowska świętowała jubileusz 90-lecia prof. Juchnowicza. W listopadzie tego samego roku został Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

więcej wiadomości