„Introspekcja - forma i obraz” w galerii „Kotłownia”

20 stycznia - 5 lutego 2016

Galeria Politechniki Krakowskiej „Kotłownia”
ul. Warszawska 24

Wystawa stanowi kolejną odsłonę działalności grupy uczestników interdyscyplinarnej pracowni artystycznej dla dorosłych w Klubie Kultury „Paleta” w Krakowie. Jest efektem i podsumowaniem wieloletniej pracy w obszarze sztuk wizualnych: malarstwa, rysunku, grafiki oraz działań konceptualnych artystów, mających już za sobą liczne wspólne, jak i indywidualne doświadczenia wystawiennicze.

Ekspozycja to selektywny wybór prac z ogromnego dorobku członków grupy. Tym razem twórcy podjęli trudny temat, stając przed zadaniem wglądu w przestrzeń osobistego, intymnego przeżycia, stawiając przed lustrem zarówno własne czucie, świadomość, wrażliwość, jak i ciało.

Introspektywny charakter prezentacji uzupełniają minimalistyczne, geometryczne ćwiczenia strukturalne będące przeciwwagą dla cięższych, realistycznych form wyrazu. Zawarta w formalnej opozycji idea symbolicznie wskazuje na nieustanną potrzebę balansu między przeciwieństwami na każdym etapie drogi człowieka w poszukiwaniu wewnętrznego, indywidualnego obrazu. Jako uczestnik i świadek tego procesu, pragnę wyrazić wielkie uznanie i podziw dla pasji, zaangażowania i przenikliwości twórczej wystawiających artystów.

Anna Dyga

Uczestnicy wystawy:

Elżbieta Gieras - studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym oraz na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Kolor i forma towarzyszyły jej od zawsze jako główne formanty kształtujące wrażliwość w obszarze twórczości artystycznej. Uprawia między innymi malarstwo, rysunek, pisanie ikon i realizuje prace w technikach mieszanych. Od ponad trzynastu lat związana z pracownią Klubu Kultury „Paleta”. Uczestniczka plenerów i wystaw zbiorowych.

Jolanta Karpiniec-Szumilas - urodzona w Cieszynie, u podnóży Beskidu Śląskiego, lata szkolne spędzała w Górach Świętokrzyskich, od czasu studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dyplom, z surowców skalnych, u prof. Czesława Peszata. Pozostaje czynnym geologiem przez dziesięć lat. Tworzy formy przestrzenne w srebrze, kamieniu i bursztynie, pisze ikony, maluje oleje i pastele. Lubi konceptualne podejście do twórczości. Od roku 2003 związana z Klubem „Paleta” i pracowniami prowadzonymi przez art. Annę Ambroży, Joannę Salwarowską i Annę Dygę. Brała udział w wielu plenerach. Prace prezentowane w kraju i Europie.

Zofia Kolman - urodzona w Kazimierzu Dolnym. Dorosłe życie związała z Krakowem. Tutaj ukończyła studia cybernetyczne i rozpoczęła pracę w Zakładzie Statystyki AWF. Od kilkunastu lat związana jest z amerykańską firmą „Kalejdoskop”, dla której wykonuje malunki na szkle i na drewnie. Od 11 lat uczęszcza na warsztaty artystyczne do Klubu Kultury „Paleta”. Jej ulubionymi technikami są malarstwo olejne oraz pastel sucha, lubi również artystyczny eksperyment. Uczestniczka plenerów i wystaw zbiorowych.

Małgorzata Rolskaur. 1957 w Krakowie. Malarstwo jest jej pasją od szkoły podstawowej. Posiada wykształcenie średnie plastyczne. Przez 20 lat pracowała w zawodzie dekoratora wystaw i wnętrz. Od ponad trzynastu lat związana z pracownią Klubu Kultury „Paleta”. Jej ulubioną techniką jest olej i sucha pastel. Interesuję się również grafiką. Uczestniczka plenerów i wystaw zbiorowych.

Anna Marczyk - absolwentka Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Maluje od wielu lat. Od 9 lat związana z Klubem Kultury „Paleta” i jego pracowniami. Jej ulubioną techniką jest malarstwo olejne, tworzy również rysunek i grafikę. Uczestniczyła w 4 wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych.

Beata Czajka absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego - pedagogika. Zainteresowanie malarstwem odkryła podczas kursów doszkalających dla nauczycieli. Kilka lat temu rozpoczęła „przygodę z pędzlem” na zajęciach dla dorosłych w Klubie Kultury „Paleta”. Lubi pastel, akryl, a zwłaszcza malarstwo olejne.

Tadeusz Sieprawski - absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Od 1966 roku pracownik macierzystej uczelni jako nauczyciel akademicki oraz kierownik laboratorium dydaktyczno-badawczego. Od urodzenia mieszka w Krakowie. Przez ponad 15 lat uprawiał wyczynowo wioślarstwo reprezentując barwy AZS Kraków. Instruktor narciarstwa. Po rozstaniu ze sportem zaangażował się w turystykę górską i malarstwo. Kocha zarówno przyrodę, jak i starą architekturę. Od 1991 roku członek pracowni Klubu Kultury „Paleta” pod. kier. art. Włodzimierza Korcza, Stefana Berdaka, Joanny Salwarowskiej, Anny Ambroży-Kowalskiej i Anny Dygi. Autor sześciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik wystaw zbiorowych. Upodobał sobie rysunek, malarstwo, fotografię i grafikę.

Opieka artystyczna: art. Anna Dyga

Na wystawę zapraszają:

Galeria Politechniki Krakowskiej „Kotłownia”
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Klub Kultury „Paleta”