Defibrylatory na Politechnice Krakowskiej pomogą ratować życie

DSC 40311Politechnika Krakowska wyposażyła wszystkie swoje kampusy w defibrylatory. 11 urządzeń, które mogą uratować człowiekowi życie w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca, znalazło się w budynkach uczelni przy ul. Warszawskiej, Kanoniczej, Podchorążych, przy al. Jana Pawła II, na os. Studenckim przy ul. Skarżyńskiego, akademiku przy ul. Bydgoskiej oraz w hali sportowej przy ul. Kamiennej. Obiekty, w których znajdują się defibrylatory, są oznaczone charakterystycznym znakiem informacyjnym. W razie potrzeby z urządzeń może skorzystać każdy udzielający pierwszej pomocy, nie tylko pracownicy i studenci PK.

Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator (Automated External Defibrillator, w skrócie AED) to wysoko specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych prowadzi osobę udzielającą pierwszej pomocy przez procedurę bezpiecznej defibrylacji poszkodowanego z zatrzymanym krążeniem. AED może użyć każdy, kto jest świadkiem zdarzenia, w którym wymagana jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa (70% wypadków zatrzymania krążenia u dorosłych jest skutkiem zawału serca mięśnia sercowego). Prosta obsługa AED sprawia, że nawet osoby spoza personelu medycznego mogą przy jego pomocy ratować życie. Defibrylator łączy w sobie technikę cyfrowego przekazywania sygnałów i zaawansowane algorytmy analizy EKG, a więc najpierw wykona analizę pracy serca, a potem - w razie potrzeby - wygeneruje tzw. impuls defibrylacyjny, ratujący życie. To daje pewność, że zaaplikowanie nieprzytomnej osobie wstrząsu elektrycznego jest działaniem prawidłowym. Impuls elektryczny o energii ok. 250J, przenikający pomiędzy elektrodami zapiętymi na ciele poszkodowanego, ma na celu pobudzenie mięśnia sercowego do wznowienia pracy. Statystyki pokazują, że resuscytacja krążeniowo-oddechowa w połączeniu z defibrylacją w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności może pozwolić na skuteczną reanimację w 49-75% przypadków, a każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 10-12%.

Politechnika Krakowska wyposażyła swoje obiekty w defibrylatory w trosce o bezpieczeństwo studentów i pracowników oraz dla usprawnienia systemu pierwszej pomocy. W razie potrzeby z defibrylatorów będą mogły skorzystać także osoby spoza uczelni, ponieważ urządzenia zostały zlokalizowane tak, by były łatwo dostępne także z zewnątrz budynków i kampusów PK. Każdy obiekt, w którym jest urządzenie, ma na drzwiach charakterystyczny znak informacyjny - zieloną ikonę z białym sercem z błyskawicą oraz białym krzyżem.

Defibrylatory znajdują się:

Obsługa urządzenia jest na tyle prosta, że podstawową wiedzę o niej można nabyć już oglądając pokazowy film lub zapoznając się z graficzną instrukcją użycia. Dodatkowo pracownicy i studenci PK przechodzą treningi obsługi defibrylatora podczas okresowych szkoleń BHP w bloku zagadnień poświęconych zasadom udzielania pierwszej pomocy.