Politechnika Krakowska nagrodziła budowlanych olimpijczyków

Laureaci XXIX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych z południowej Polski zostali nagrodzeni na Politechnice Krakowskiej. W sali senackiej podjęli ich rektor PK prof. Kazimierz Furtak oraz dziekani Wydziałów Inżynierii Lądowej i Inżynierii Środowiska, które kształcą na kierunku budownictwo. Uczelnia od ponad 20 lat patronuje okręgowemu etapowi zmagań młodych budowlańców.

- To dla nas ważny dzień, bo gościmy bohaterów nowego pokolenia budowlańców. To pokolenie, które inwestuje w siebie, w swoją wiedzę i umiejętności, bo rozumie, że bez takiej inwestycji nie ma sukcesu w zawodowym życiu - podkreślił podczas uroczystości rektor PK prof. Kazimierz Furtak.

W okręgowym etapie olimpiady wzięło udział 88 uczniów z południowej Polski. 15 najlepszych zakwalifikowało się do ogólnopolskiego finału zmagań w Ostrzeszowie, z udziałem 80 uczniów z całej Polski. Rywalizację w Małopolsce wygrał Szymon Bukowski z Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie, drugie miejsce zajęła Natalia Czamara z Zespołu Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej, a trzecie Jakub Burda z Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie.

W klasyfikacji szkół najlepszy okazał się Zespół Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej, aż pięciu jego uczniów znalazło się w gronie 15 laureatów zawodów okręgowych olimpiady. Na kolejnych miejscach znalazły się: Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie (również 5 finalistów), Zespół Szkół Budowlanych w Zakopanem, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Limanowej.

Najlepsi olimpijczycy z okręgowego etapu olimpiady otrzymali cenne nagrody (m.in. laptopy, tablety, sprzęt turystyczny, specjalistyczne książki) ufundowane przez rektora PK, dziekanów Wydziałów Inżynierii Środowiska i Inżynierii Lądowej PK oraz sponsorów, m.in.: firmy Fakro oraz Stowarzyszenia Producentów Cementu. Laureaci i finaliści stopnia centralnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, zgodnie z postanowieniem Senatu PK, przyjmowani są studia na kierunku budownictwo na Politechnice Krakowskiej bez postępowania kwalifikacyjnego.

Uroczystość w sali senackiej PK prowadziła dr inż. Władysława Maria Francuz, przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Krakowie, już od 29 lat zaangażowana w organizację olimpiady.

Nagrodzeni laureaci to:

1. Szymon Bukowski (Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie)
2. Natalia Czamara (Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej)
3. Jakub Burda (Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie)
4. Jolanta Szczepaniak (Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej)
5. Józef Kucharczyk (Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej)
6. Jakub Wątroba (Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej)
7. Kamil Foryś (Zespół Szkół nr 2 im. S. Konarskiego w Bochni)
8. Krzysztof Zelek (Zespół szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. J. Tischnera w Limanowej)
9. Zbigniew Salabura (Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej)
10. Jadwiga Mucha (Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie)
11. Mateusz Łukaszczyk (Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem)
12. Jarosław Ficek (Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie)
13. Mateusz Stachel (Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie)
14. Piotr Homoncik (Zespół Szkół Budowlanych im. Zenona Adama Remiego w Nowym Sączu)
15. Marek Świerczek (Zespół szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku).

Na zdjęciu, uczestnicy uroczystości wręczenia nagród laureatom XXIX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych z południowej Polski, sala senacka Politechniki Krakowskiej, 12 kwietnia br. / fot. Jan Zych.