Dzień Rektorski dla dzieci na Politechnice Krakowskiej

Spotkanie z rektorami w ich gabinetach, zwiedzanie niedostępnych na co dzień auli wykładowych i warsztaty, to tylko część atrakcji, jakie czekają na dzieci 4 czerwca w Krakowie. Swoje podwoje otwiera przed najmłodszymi w tym dniu także Politechnika, na kampusie przy ul. Warszawskiej 24.

Z dziećmi na początek spotka się prorektor ds. kształcenia i współpracy z zagranicą prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał. Po spotkaniu z prorektorem dzieci wezmą udział w jednych z czterech specjalnie dla nich przygotowanych warsztatów naukowych:

1. Warsztaty w laboratorium chemicznym „Chemia czy magia?” - dzieci m.in. zbadają zjawisko fluorescencji.
2. Warsztaty laboratoryjne „Jakie znaczenie ma światło w życiu?” - z użyciem m.in. spektroskopu.
3. „Co ma pH?” - dzieci różnymi metodami określą odczyn wybranych produktów gospodarczych, żywnościowych oraz różnych rodzajów gleb.
4. „Jak zrobić błyszczyk do ust?” - warsztaty na temat technologii kosmetyków kolorowych, dzieci wykonają błyszczyki, które będą mogły zabrać do domu.

Dzień Rektorski to inicjatywa realizowana przez krakowskie uczelnie wyższe we współpracy z Fundacją „Uniwersytet Dzieci”, która jest pomysłodawcą wydarzenia. Na trzech uczelniach (Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy) tego dnia odbędą się spotkania władz uczelni z dziećmi.

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć m.in. gabinety rektorów, historyczne i na co dzień niedostępne aule wykładowe, a także urządzenia wykorzystywane we współczesnej nauce. Dzieci będą mogły też wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez pracowników uczelni.

Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy zapraszają dzieci w wieku 6-9 lat. Do ich starszych kolegów w wieku 10-13 lat adresowana jest oferta przygotowana przez Politechnikę Krakowską. Wydarzenie jest otwarte, jednak z uwagi na duże zainteresowanie, na Politechnice zapisy na Dzień Rektorski już zostały zakończone.

Na zdjęciu, zajęcia Politechnicznego Uniwersytetu Dzieci / fot. Jan Zych.