Międzyuczelniane Centrum Nowych Technik i Technologii Medycznych od sześciu lat systematycznie rozwija badania naukowe w dziedzinie inżynierii biomedycznej.

Centrum powstało 4 lutego 2004 r. na podstawie porozumienia pomiędzy Politechniką Krakowską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Najważniejsze cele tej jednostki to:

• współpraca zespołów naukowo–badawczych współtworzących je uczelni poprzez opracowywanie innowacyjnych rozwiązań,

• wdrażanie nowych biomateriałów i aparatury medycznej,

• koordynowanie wspólnych działań zmierzających do uzyskania w instytucjach krajowych oraz w instytucjach europejskich dofinansowania dla interdyscyplinarnych projektów badawczych z zakresu technik i technologii medycznych.