Student PK zwycięzcą „Renault. Passion For Design & Innovation”

Daniel Czyszczoń, student inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, zajął pierwsze miejsce w konkursie na zaprojektowanie samochodu autonomicznego „Renault. Passion For Design & Innovation”.

53 nadesłane projekty, 5 finalistów, 3 laureatów - takim bilansem zakończył się prestiżowy konkurs Renault. Daniel Czyszczoń okazał się najlepszy. Jego projekt samochodu autonomicznego Renault Avame został wybrany przez jury i otrzymał główną nagrodę w konkursie - 10 tys. złotych oraz Renault Talisman lub Renault Espace do testów na okres 2 tygodni.

- Zwycięski projekt przedstawia najbardziej futurystyczną koncepcję wnętrza i nadwozia spośród wszystkich finałowych prac. Podoba mi się, że Daniel Czyszczoń kompleksowo pomyślał o doświadczeniu użytkownika, już od momentu dotknięcia logotypu na drzwiach pojazdu - powiedział Anthony Lo, dyrektor Design Zewnętrznego Renault i przewodniczący jury.

Daniel Czyszczoń, 21-letni student inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, dla którego projektowanie to przede wszystkim pasja, małymi krokami zaczyna swoją przygodę jako projektant produktu. Jego celem i marzeniem na przyszłość jest car design.

Renault Avame to projekt elektrycznego, w pełni autonomicznego pojazdu, którego wnętrze to nie tylko przestrzeń do odpoczynku i rozmów, ale dzięki nowoczesnym systemom multimedialnym również miejsce do kreatywnego spędzania czasu bądź zarządzania domem lub firmą.

- Tworzenie formy rozpoczęło się oczywiście od prostych ręcznych szkiców, kończąc na modelu trójwymiarowym. Renault Avame to koncepcja autonomicznego samochodu przyszłości dla marki Renault. Jest to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie jak autonomiczne samochody mogą wpłynąć na nasze codzienne życie - mówi Daniel Czyszczoń.

W konkursie, drugie miejsce zajął Konrad Cholewka za projekt Renault Liberta, a trzecią nagrodę przyznano Ryszardowi Szymańskiemu za projekt samochodu autonomicznego i elektrycznego Renault Concorde.

Wojciech Sierpowski, dziennikarz motoryzacyjny i wydawca magazynu „AutoRok” oraz członek jury, podkreśla, że wybrani laureaci reprezentują światowy poziom, jeśli chodzi o projektowanie samochodów.

Nagrody zostały wręczone 7 września br. podczas pierwszej w Polsce wystawy car designu, odbywającej się w ramach Wawa Design Festiwal w Soho Factory w Warszawie. Nagrody wręczyło jury w składzie: Lidia Popiel, Zuzanna Wachowiak, Krystyna Łuczak-Surówka, Andrzej Pągowski, Wojciech Sokołowski, Wojciech Sierpowski oraz przewodniczący jury Anthony Lo.

Na zdjęciach: 1) Warszawa, 7 września br., (od lewej) dyrektor Designu Zewnętrznego Renault Anthony Lo, zwycięzca konkursu Daniel Czyszczoń i Grzegorz Zalewski - dyrektor generalny Renault Terytorium East, 2) nagrodzony projekt Daniela Czyszczonia - Renault Avame / fot. renaultpassion.pl