Student PK wśród liderów Startupbootcamp Digital Health w Berlinie

Student Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej Jacek Mikosz zaprojektował urządzenie, które zyskało uznanie branży medycznej i być może zostanie wdrożone do produkcji. FindAir - to inteligentny inhalator dla astmatyków, gromadzący dane na temat zażywania leku i stanu zdrowia pacjenta, a dzięki specjalnemu algorytmowi pozwalający przewidywać ataki astmy.

Innowacyjne rozwiązanie jest promowane w formie start-upu i znalazło się w grupie dziesięciu najlepszych projektów wyłonionych w konkursie ogłoszonym przez inkubator innowacji w branży medycznej, zlokalizowany w Berlinie.

FindAir pokonał 513 start-upów z dziedziny digital health. Obecnie już z nikim nie konkuruje, ponieważ wszystkie wyróżnione i dopuszczone do tej fazy programu start-upy będą niezależnie i w indywidualny sposób doskonalić swój produkt. Otrzymają merytoryczną pomoc specjalistów z berlińskiego inkubatora innowacyjności, wsparcie finansowe w wysokości 15 tys. euro (w zamian za 6 proc. udziałów) oraz bezpłatny dostęp do powierzchni biurowej i infrastruktury w hub:raum, w centrum Berlina. Zwieńczeniem tego etapu będzie specjalny pokaz podczas DemoDay 16 lutego 2017 r., kiedy to stu pięćdziesięciu inwestorów oceni rezultaty pracy młodych przedsiębiorców. Stawka jest wysoka, bo program jest wspierany m.in. przez: Philips, Arvato CRM Solutions, Sanofi, Deutsche Apotheker und Ärztebank (apoBank) oraz Munich Health.

Jacek Mikosz studiuje na IV roku inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej, jako temat pracy dyplomowej wybrał projekt wzorniczy urządzenia IoT (Internet of Things) wraz z aplikacją. Nad projektem FindAir pracował wspólnie z Tomaszem Mikoszem (brat), który był odpowiedzialny za marketing i sprawy biznesowe oraz Michałem Czyżem - specjalistą ds. technologii, programowania aplikacji mobilnych. Obydwaj są absolwentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Więcej o FindAir w numerze grudniowym numerze „Naszej Politechniki” (12/2016) oraz w serwisie Nauka w Polsce.

(kt)

Na zdjęciach: 1) od lewej, Juliane Zielonka - managing director SBC Digital Health i zwycięski zespół: Jacek Mikosz, Tomasz Mikosz, Michał Czyż / fot. Augusta Leigh, 2) FindAir.