Trwają przygotowania do 41. Biegu Kościuszkowskiego

Już 24 marca, szlakiem pomników Tadeusza Kościuszki w Krakowie, po raz czterdziesty pierwszy, pobiegną reprezentanci uczelni i służb mundurowych. W tym roku będzie to także jedna z imprez towarzyszących obchodom Roku Tadeusza Kościuszki na Politechnice Krakowskiej.

Jako pierwsze, w samo południe wyruszą na trasę biegu sztafety męskie. Start sprzed gmachu głównego Politechniki Krakowskiej (ul. Warszawska 24). Zawodnicy pobiegną przez Rynek Główny na Kopiec Kościuszki.

Wokół Rynku Głównego odbędą się natomiast biegi w trzech kategoriach: sztafeta kobiet, bieg VIP-ów oraz bieg osób niepełnosprawnych.

Organizatorami Ulicznego Biegu Sztafetowego Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki są Politechnika Krakowska, uczelniany klub AZS PK oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK.

Bieg odbywa się w rocznicę złożenia przez Tadeusza Kościuszkę uroczystej przysięgi narodowi (24 marca 1794 r.) na Rynku Głównym w Krakowie. Jak co roku, przed rozpoczęciem biegu przedstawiciele Politechniki Krakowskiej złożą kwiaty na płycie upamiętniającej uroczystą przysięgę i objęcie przez Kościuszkę przywództwa insurekcji.

Bieg, dzięki swojej wieloletniej tradycji, wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń na Politechnice Krakowskiej. Jest to też jedno z największych wydarzeń sportowych dla wszystkich krakowskich uczelni. - Środowiska sportowe zrzeszające biegaczy traktują Bieg Kościuszkowski, jako obowiązkową imprezę, stąd też rok rocznie grono osób startujących poszerza się - podkreślają organizatorzy. W ubiegłym roku pobiegło 256 zawodników.

Wręczenie nagród dla najlepszych sztafet oraz zawodników będzie miało miejsce o godz. 14.00 w hali sportowej Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej (ul. Kamienna 17).

Więcej informacji na temat Biegu Kościuszkowskiego (w tym formularz zgłoszeniowy) na stronie: www.azs.pk.edu.pl

Informator - 41. Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki:

Data: 24 marca 2017 r. (piątek)

Godziny i miejsca:
9.30-10.30 Rejestracja zespołów (hala sportowa, ul. Kamienna 17)
10.30 Złożenie kwiatów na pamiątkowej płycie na Rynku Głównym
12.00 Bieg sztafet męskich (główny budynek PK, ul. Warszawska 24)
12.10 Bieg VIP-ów (Rynek Główny)
12.20 Bieg osób niepełnosprawnych (Rynek Główny)
12.30 Bieg sztafet kobiecych (Rynek Główny)
14.00 Uroczystość wręczenia nagród (Hala Sportowa ul. Kamienna 17)

Kategorie:
1) Bieg sztafetowy mężczyzn (w tym służb mundurowych) - 5 zmian
2) Bieg sztafetowy kobiet - 4 zmiany
3) Bieg Vipów
4) Bieg osób niepełnosprawnych

Dodatkowe klasyfikacje zawodników:

5) Memoriał im. dra Piotra Jeża - indywidualna klasyfikacja mężczyzn na odcinku pierwszej zmiany;
6) Puchar Zarządu Głównego AZS - indywidualna klasyfikacja kobiet na odcinku pierwszej zmiany;
7) Klasyfikacja uczelni krakowskich;
8) Klasyfikacja służb mundurowych.

Trasy sztafet:
1) sztafeta męska (spod głównego budynku PK ul. Warszawska, pl. Matejki, ul. Floriańska, dookoła Rynku, ul. Grodzka, ul. Podzamcze, Bulwary Wiślane, ul. Kościuszki, Salwator, ul. Św. Bronisławy, al. Waszyngtona, Kopiec Kościuszki)
2) VIP-y (1 okrążenie Rynku Głównego)
3) osoby niepełnosprawnych (1 okrążenie Rynku Głównego)
4) sztafeta kobieca (4 okrążenia Rynku Głównego).

Na ilustracji, trasy 41. Ulicznego Biegu Sztafetowego Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki / fot. z materiałów organizatora.