Dr inż. Władysława Maria Francuz - Człowiek Roku 2016

Dr inż. Władysława Maria Francuz otrzymała tytuł Człowieka Roku 2016 przyznawany przez „Gazetę Krakowską”. Uhonorowana została za wielką pasję i wieloletnie zaangażowanie w edukację artystyczną dzieci oraz za działania na rzecz aktywizacji seniorów. Uroczystość odbyła się 3 marca br. w muzeum „Mangha” w Krakowie.

Dr inż. Władysława Maria Francuz (na zdjęciu, podczas gali 3 marca br. w muzeum „Mangha” / fot. Jan Zych) pracuje na Politechnice Krakowskiej od 27 lat. W latach 1994-2014 była dyrektorem Centrum Pedagogiki i Psychologii PK. Od roku 2010, w ramach CPiP PK, koordynuje działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Przez siedem lat udało nam się zorganizować ponad 500 wydarzeń - mówi dr Francuz. - Dla 250 seniorów rocznie Politechnika stała się miejscem przyjaznym, gdzie nie tylko zdobywa się edukację, ale również przyjaciół o podobnych zainteresowaniach - tłumaczy laureatka. W latach 2014-2016 była członkiem Krakowskiej Rady Seniorów przy Gminie Miejskiej Kraków.

Od roku 1956 w Związku Harcerstwa Polskiego, zdobyła wszystkie stopnie harcerskie i instruktorskie do harcmistrza włącznie. Założyła i od ponad 40 lat kieruje Zespołem Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, przy Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.

Dr Maria Francuz od wielu lat aktywnie działa w Komitecie Olimpiady i Umiejętności Budowlanych w Krakowie i Warszawie oraz w zespołach Komisji Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Jest autorką ponad 140 publikacji, w tym kilkunastu książek.

Dwa lata temu została laureatką tytułu „Krakowianka Roku” przyznawanego przez klub Soroptimist International. Wyróżniona m.in. nagrodą Województwa Małopolskiego - „Amicus Hominum” (2009) oraz medalem prezydenta Krakowa „Honoris Gratia” (2010). „Gazeta Krakowska” wybrana ją Człowiekiem Roku już wcześniej w roku 2000, a w plebiscycie „Dziennika Polskiego” otrzymała specjalne wyróżnienie „Taaaki Człowiek” (2014). Bardzo ceni sobie odznaczenie Kawalera Orderu Uśmiechu. Odznaczona także medalem KEN i medalami z okazji 100-lecia Harcerstwa oraz 70-lecia Politechniki Krakowskiej.