W piątek Politechnika Krakowska uczci swojego patrona

W piątek, w rocznicę złożenia przez Tadeusza Kościuszkę uroczystej przysięgi narodowi (24 marca 1794 r.) na Rynku Głównym w Krakowie, Politechnika uczci swojego patrona wydarzeniami, z których najważniejsze to dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa oraz 41. bieg uliczny szlakiem pomników pamięci generała Kościuszki.

Tegoroczne wydarzenia na Politechnice wpisują się w obchody Roku Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą 200. rocznicą jego śmierci, a ogłoszonego także przez Senat i Sejm RP oraz przez Miasto Kraków.

Podczas konferencji „Tadeusz Kościuszko. Historia, współczesność, przyszłość. Relacje i zależności”, wybitni specjaliści tematyki kościuszkowskiej podejmą dyskusje i zaprezentują swoje badania poświęcone postaci i dokonaniom bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Konferencji towarzyszyć będą wystawy: „Festiwale Kościuszkowskie pod Górą Kościuszki 2007-2015”, „Tadeusz Kościuszko upamiętniony na całym świecie”, „Ekslibrysy Kościuszkowskie” (z kolekcji Krzysztofa Lachowicza) oraz „Rysunki i wizerunki Tadeusza Kościuszki" (z kolekcji Czartoryskich i Fundacji Imienia Tadeusza Kościuszki) w Muzeum Politechniki Krakowskiej.

Konferencja odbędzie się 24 i 25 marca w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym Politechniki Krakowskiej „Działownia” na kampusie przy ul. Warszawskiej 24. Szczegółowy program na: www.konferencjakosciuszko.pk.edu.pl

Drugim wydarzeniem w tym dniu (24 marca), będzie organizowany już po raz czterdziesty pierwszy bieg szlakiem pomników Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Przed rozpoczęciem biegu przedstawiciele Politechniki złożą kwiaty na płycie upamiętniającej uroczystą przysięgę i objęcie przez Kościuszkę przywództwa insurekcji oraz wezmą udział w inaugurowanych w tym dniu oficjalnych obchodach Roku Kościuszki w Krakowie, również pod honorowym patronatem rektora PK prof. Jana Kaziora.

W najbliższy piątek kończy się także termin rejestracji do udziału w ogólnopolskim konkursie wiedzy o generale Tadeuszu Kościuszce, który od sześciu lat organizuje Politechnika Krakowska. Wielki finał odbędzie się 24 kwietnia br. Na zwycięzców czekają dodatkowe punkty w rekrutacji na wybrany kierunek studiów oraz atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe. Konkurs „Tadeusz Kościuszko - inżynier i żołnierz” adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Więcej na stronie internetowej www.kosciuszko.pk.edu.pl.

Na zdjęciu, popiersie Tadeusza Kościuszki na dziedzińcu kampusu głównego Politechniki Krakowskiej, przy ul. Warszawskiej 24 / fot. Jan Zych.