Nowość w ofercie Wydziału Fizyki Matematyki i Informatyki - analityka danych

Nowością w ofercie dydaktycznej Politechniki Krakowskiej będzie od nadchodącego roku akademickiego specjalność analityka danych wprowadzona na II stopniu kierunku informatyka na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki. Rekrutacja rozpocznie się w czerwcu br.

Program studiów na nowej specjalności zorientowany jest na przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy w grupie największych podmiotów gospodarczych, w tym przedsiębiorstw globalnych lub ogólnokrajowych dysponujących rozbudowaną infrastrukturą informatyczną służącą między innymi do gromadzenia informacji oraz przetwarzających i analizujących zgromadzone informacje w celu skutecznego prowadzenia działalności biznesowej.

Absolwenci specjalności mogą z równym powodzeniem podejmować pracę w firmach sektora MSP na stanowiskach związanych z systemami gromadzenia, przetwarzania i eksploracji danych.

Program specjalności kształtowany był z udziałem zarówno doświadczonej kadry naukowo-dydaktycznej, jak również ludzi bezpośrednio związanych zawodowo z gospodarką narodową, co zapewniło dopasowanie wymagań i standardów nauczania w zakresie kształcenia do oczekiwań i postulatów rynku pracy, zarówno w chwili obecnej, jak i w perspektywie najbliższych lat.

Fundamentalnym celem kształcenia na specjalności analityka danych jest ukształtowanie absolwenta gotowego bezpośrednio po ukończeniu studiów do podjęcia próby samodzielnego działania w każdym z kluczowych obszarów informatyki, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień:

• statystyki i probabilistyki,
• akwizycji i przetwarzania danych,
• analizy danych multimedialnych,
• metod eksploracji danych i metod uczenia maszynowego,
• statystycznych metod analizy dużych zbiorów danych,
• zaawansowanych metod statystycznych i obliczeniowych z wykorzystaniem,
• symbolicznych języków programowania (R, Python, Matlab, Mathematica, SAS).

Istotnym elementem umożliwiającym z jednej strony realizację sformułowanych wyżej celów kształcenia, z drugiej zaś zapewniającym niezbędną elastyczność w zakresie ciągłego dostosowywania sylwetki absolwenta do szybko zmieniających się warunków i oczekiwań rynku pracy stanowią przedmioty obieralne.

Więcej informacji: Instytut Teleinformatyki; Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki, Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków, tel./faks +48 12 628 26 70, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.