Młodzi dyskutują o nowoczesnej komunikacji i bezpiecznym transporcie

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Transportu KOKONAT odbywać się będzie 20 i 21 kwietnia na Politechnice Krakowskiej. To jedyna taka w Polsce konferencja uczelnianych kół naukowych transportu. W tym roku, podczas dwudniowych obrad, studenci i doktoranci m.in. przedstawią najciekawsze inicjatywy transportowe polskich miast, zajmą się także tematem bezpieczeństwa pieszych i kierowców.

W czwartej edycji wydarzenia wezmą udział studenci z Gdańska, Gdyni, Szczecina, Katowic, Poznania, Warszawy, Białegostoku, Krakowa oraz Dniepru na Ukrainie. Młodzi naukowcy podejmą w swoich prezentacjach tematy z takich obszarów jak: systemy komunikacyjne, prognozowanie i modelowanie ruchu i podróży, logistyka, infrastruktura drogowa i kolejowa, systemy sterowania ruchem w transporcie, urbanistyka i gospodarka przestrzenna, bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym.

Wśród zgłoszonych referatów pojawią się poświęcone m.in.: systemowi carsharingu, systemowi rowerów miejskich (Szczecin vs Berlin), kolejom aglomeracyjnym (Górny Śląsk, Pomorze), bezpieczeństwu na przejściach dla pieszych i na przejazdach kolejowo-drogowych, rozwiązaniom w transporcie zbiorowym w polskich miastach, zachowaniom kierowców na drogach w przypadku braku mandatów czy czynnikom wpływającym na rozproszenie kierujących pojazdami. Młodzi transportowcy przedstawią także koncepcje miast bez samochodów czy żywych ulic jako narzędzia prototypowania urbanistycznego.

Studenci Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podejmą tematy ważne dla lokalnej społeczności, zaprezentują m.in. koncepcję zagospodarowania obszaru wokół kina „Kijów” wobec planowanego uspokojenia ruchu na Alejach Trzech Wieszczów w Krakowie, ideę zrównoważonego transportu, analizę kształtowania podziału zadań przewozowych w zależności od motywacji wyboru środka transportu w dojazdach do Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice czy analizę dojazdu publicznym transportem indywidualnym (taxi, traficar) do lotniska w Balicach.

Konferencję organizuje Zakład Systemów Komunikacyjnych na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej oraz Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych PK. Komitetowi naukowemu konferencji przewodniczy dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Andrzej Szarata.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wojewoda Małopolski Józef Pilch, marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz rektor PK prof. Jan Kazior.

Obrady odbywać się będą w pawilonie konferencyjnym PK „Kotłownia” w czwartek i piątek (20-21 kwietnia). Oficjalne otwarcie obrad w czwartek 20 kwietnia o godz. 9.00. W sesji otwarcia wystąpią m.in. Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport (prezentacja pt. „Kraków Airport - największa inwestycja Małopolski”) oraz Paweł Chałupczak ze Stowarzyszenia Metropolia Krakowska („Działania transportowe realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Metropolii Krakowskiej”).

Szczegółowy program konferencji: http://www.knsk.org/images/KOKONAT2017/kokonat_program.pdf

Więcej informacji także na stronie: www.kokonat.knsk.org