Rozpoczął się XVII Festiwal Nauki i Sztuki - zapraszamy do namiotów PK

Politechnika Krakowska jest jednym ze współorganizatorów XVII Festiwalu Nauki w Krakowie, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „W zgodzie z naturą”. Zapraszamy od 25 do 27 maja br. do odwiedzenia naukowego miasteczka na Rynku Głównym, a zwłaszcza czterech festiwalowych namiotów Politechniki, gdzie w ciągu trzech dni zaprezentują się wszystkie wydziały uczelni.

Jak co roku, stoisku Wydziału Architektury będzie towarzyszył plener rysunkowy studentów. Będzie to okazja do spotkania ze młodymi adeptami architektury i architektury krajobrazu. Wydział przygotował wystawy: studenckich prac malarskich i rysunkowych, architektonicznych prac dyplomowych oraz nagrodzonych i wyróżnionych prac studenckich wybranych pod kątem tematu przewodniego Festiwalu oraz wystawę modeli architektonicznych.

Przedstawiciele Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki będą wykonywać tradycyjne doświadczenia związane z mechaniką i elektrycznością. Będzie okazja udziału w grach, które pozwalają ćwiczyć możliwości umysłu, zdolności manualne oraz spostrzegawczość. Na stoisku prezentacja alternatywnych metod spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Odwiedzający stoisko WFMiI będą mogli także wziąć udział w grze terenowej dla gimnazjalistów i licealistów, a dla najmłodszych proste zabawy i gry logiczne.

Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej zaprezentuje drony oraz roboty zaprogramowane do wykonywania różnych zadań, m.in. prezentacja modelu z systemem sterowania wizyjnego, który umożliwia ręczne manewrowanie żurawiem. Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się o rozwiązaniach IoT w systemie inteligentnego domu wyposażonego w czujniki ruchu, światła, temperatury i wilgotności oraz mobilny system monitoringu i sterowania. Na stanowisku WIEiK-u zobaczymy prezentację projektu, którego celem było zaimplementowanie serwera do kontrolowania urządzenia będącego częścią infrastruktury Synchrotronu (projekt został zrealizowany przy współpracy z Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solarais”).

Wydział Inżynierii Lądowej zaprasza interaktywne pokazy budowy konstrukcji inżynierskich (m.in. „Zbuduj swój most”), pokazy środków ochrony indywidualnej przy robotach wysokościowych i działania ratownictwa medycznego w wypadkach budowlanych i komunikacyjnych. Na odwiedzających namiot czekać będą interaktywne gry transportowe, pokazy symulacji ruchu pojazdów i konkursy z nagrodami. Prezentacje komputerowe pokazujące możliwości nowoczesnego kosztorysowania budynków (technologia BIM), prezentacja laboratorium wiatrowego - symulacje skutków braku przewietrzania miast oraz sposobów walki ze smogiem. Dodatkowo, w czwartek 25 maja (w ramach Festiwalu) zorganizowana zostanie wycieczka do nastawni kolejowej Kraków Główny. Zapisy uczestników o godz. 11.00 przed jednym z namiotów PK na Rynku Głównym, u dr. inż. Waldemara Parkitnego (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Wyjazd z Rynku Głównego. Wycieczka jest bezpłatna.

Na stoisku Wydziału Inżynierii Środowiska zobaczymy m.in. fontannę Herona (czyli „perpetuum mobile” z czasów aleksandryjskich) oraz model studni z pompą głębinową i biologiczne oczyszczanie ścieków. WIŚ przygotował także wiele innych pokazów hydraulicznych, prezentacje skał z różnych rejonów świata, warsztaty dla wytrwałych poszukiwaczy (płukanie złota i drogich kamieni). Dla dzieci i młodzieży warsztaty tworzenia zabawek z odpadów oraz quizy i zagadki.

Jak zwykle wybuchowo i kolorowo zapowiada się na stoisku Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, gdzie na zwiedzających będą czekać ciekawe, widowiskowe doświadczenia związane z pirotechniką, m.in.: otrzymywanie i spalanie czarnego prochu, barwne pianki, ognie bengalskie, świece dymne o różnej barwie dymu oraz roztwory fluorescencyjne.

Bogaty program prezentacji festiwalowych przygotował Wydział Mechaniczny, m.in. będą to pokazy robotów, wraz z najnowszymi technologiami sterowania nimi przy użyciu aplikacji mobilnych. Na stanowisku WM odwiedzający zobaczą prezentacje drukarki 3D (metoda FDM), kredki 3D (3Doodler) i druku 3D (elementy metalowe). Studenci zaprezentują kompaktowy symulator odzwierciedlający pulpit sterowniczy tramwaju i ultralekki samochód ekologiczny dla niepełnosprawnych (Buzz). Oprócz tego: działanie kamery termowizyjnej czy formowanie proszków i materiałów sypkich poprzez prasowanie w sztywnych matrycach oraz efekty zagęszczania proszków metali na przykładzie sypkich substancji spożywczych takich jak kawa, herbata czy sól.

25 maja, w ramach Festiwalu na terenie Politechniki Krakowskiej odbędzie się pokaz 3D mappingu na budynku Międzywydziałowego Centrum Edukacyjno-Badawczego „Działownia”, przy ul. Warszawskiej, o godz. 21.30. Pokazy będą odbywały się co 30 minut. Animacje i wizualizacje zostały przygotowane przez studentów Koła Naukowego Grafiki Komputerowej oraz specjalistów grafiki komputerowej i multimediów Politechniki Krakowskiej.

Dodatkowo, w czwartek 25 maja na festiwalowej scenie na Rynku Głównym wystąpią sportowcy z AZS Politechniki Krakowskiej: sekcja judoków (godz. 14.15-14.30) i pokaz „Piłkarski freestyle” (14.30-14.45). W piątek 26 maja - zespół cheerleaderek (15.15-15.30). Natomiast w sobotę, 27 maja zagra, działająca pod patronatem Politechniki Krakowskiej, Krakowska Orkiestra Staromiejska (15.45-16.30).

Szczegółowe informacje wraz z programem XVII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie pod internetowym adresem: festiwalnauki.up.krakow.pl