Pierwszy „Przepis na miasto” w maratonie urbanistycznym

Pierwszą edycję Ogólnopolskiej Konferencji i Warsztatów Transportowo-Urbanistycznych „Przepis na miasto” zorganizowało 18-20 maja br. Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych, działające przy Zakładzie Systemów Komunikacyjnych Politechniki Krakowskiej.

„Przepis na miasto" to warsztaty poprzedzone jednodniową konferencją studencką, na której wystąpili prelegenci z Krakowa, Wrocławia, Katowic i Poznania oraz zaproszeni goście, m.in. Karol Janas z Obserwatorium Polityki Miejskiej IRM w Krakowie.

Ideą warsztatów było połączenie projektowania urbanistycznego z projektowaniem systemów komunikacyjnych i nauka kształtowania przestrzeni z uwzględnieniem potrzeb wszystkich jej użytkowników w myśl zrównoważonej mobilności.

Warsztaty odbyły się w formule „Miasto 24”, czyli dwudziestoczterogodzinnego maratonu urbanistycznego. Studenci kierunków gospodarka przestrzenna, transport, architektura, architektura krajobrazu zmierzyli się projektowo z obszarem krakowskich Starych Dębnik i Salwatora. Na wypracowanie koncepcji grupy miały dokładnie dobę, pracując na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej.

Zwyciężył projekt pod nazwą „Zaplątany Salwator” przygotowany przez grupę w składzie: Angelika Spendel (Politechnika Krakowska), Paulina Ziętek (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), Andrzej Bąk (PK), Paulina Stopka (Politechnika Wrocławska) i Marcin Zaleski (PK). Najlepsza drużyna zaprezentowała swoją koncepcję dwupoziomowego bulwaru Rudawy oraz okrągłej pergoli nad pętlą tramwajową Salwator.

Prace oceniało jury, w składzie: przewodniczący dr inż. Tomasz Kulpa (PK), dr inż. Ada Wolny (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), dr inż. arch. Agnieszka Szumilas (PWr), dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich (PK) oraz inż. Sylwia Rogala (Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych).

Jak informują organizatorzy, dodatkowo, głosami publiczności wyróżniona została koncepcja „Zróbmy hałas” z nową koncepcją Rynku Dębnickiego, będącego mieszanką faktur z dodatkiem akustycznych donic, podświetlanych pergoli czy z oświetleniem liniowym w posadzce Rynku.