Porozumienie o współpracy Wydziału Inżynierii Środowiska i Sądeckich Wodociągów

Monitoring parametrów jakości wody w sieci w czasie rzeczywistym (on-line) - to pierwszy ze wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, jakimi zajmą się przedstawiciele Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej i Sądeckich Wodociągów sp. z o.o. Porozumienie o współpracy podpisali 9 czerwca br., prezes spółki Janusz Adamek oraz dziekan WIŚ PK dr hab. inż. Stanisław Rybicki.

To innowacyjny projekt. Jeśli uda się go z sukcesem zrealizować to z naszego rozwiązania mogą korzystać inne przedsiębiorstwa z branży wodno-kanalizacyjnej - powiedział tuż po podpisaniu porozumienia prezes Janusz Adamek.

- To bardzo obiecujący projekt, a zarazem duże wyzwanie. Do wprowadzenia podobnego rozwiązania zbliżyli się jak dotąd jedynie Francuzi - dodał dr hab. inż. Stanisław Rybicki. Dziekan Rybicki zauważa, że na całym świecie poprawia się jakość wody, jednak działania interwencyjne podejmuje się w przypadku pogorszenia jej jakości, dopiero po zgłoszeniach odbiorcy. - My pracujemy nad wytworzeniem metodyki, która pozwoli reagować na zmiany zachodzące w sieci. Tworzymy algorytm zbierający z różnych punktów sieci wodociągowej dane dotyczące ciśnienia i przepływu oraz wybranych wskaźników jakości. Będzie przetwarzał je na sygnał, który umożliwi sprawdzenie, czy w poszczególnych miejscach podejmowane są właściwe decyzje. To wyprzedzające informowanie, że może zaistnieć problem, mechanizm wczesnego ostrzegania - tłumaczy dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska PK.

Wspólny projekt badawczo-rozwojowy WIŚ PK i Sądeckich Wodociągów ma wzbogacić istniejący w przedsiębiorstwie system kontroli sieci o elementy wczesnego ostrzegania przed zmianą parametrów wody w sieci. Dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom pracownicy działu monitoringu sieci w wielu przypadkach mogą przewidzieć ewentualne awarie i szybko zareagować.

O środki na podjęcie działań podmioty będą się ubiegać w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie.

Na zdjęciu, od lewej: prezes Sądeckich Wodociągów sp. z o.o. Janusz Adamek i dziekan WIŚ PK dr hab. inż. Stanisław Rybicki / fot. MP.