Medale i wyróżnienia dla sportowców Politechniki Krakowskiej

Sportowcy Politechniki Krakowskiej zakończyli udany sezon, zdobyli w nim medale Akademickich Mistrzostw Polski i Małopolski. Sportowe zmagania podsumowano podczas dorocznej Gali Sportu w klubie „Kwadrat” (na zdjęciu poniżej). Najlepsi zawodnicy i trenerzy zostali uhonorowani przez Zarząd Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Krakowskiej.

W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski złoty medal w trójboju siłowym zdobył Marek Żytka, absolwent elektrotechniki na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, obecnie pracownik CSiR PK. Srebrny medal AMP zdobyły koszykarki AZS PK w składzie: Adrianna Policha, Agnieszka Piwowarczyk, Sonia Lebiest, Magdalena Ruta, Agata Rafałowicz, Katsiaryna Pratasewicz, Anna Krawiec, Aleksandra Owca, Katarzyna Homoncik, Aleksandra Witkowska. Przypomnijmy, że w tym sezonie sukcesy odniosły także ligowe zespoły koszykarskie, startujące pod szyldem Politechniki Krakowskiej w profesjonalnych rozgrywkach PZKOsz. Koszykarki zdobyły brązowy medal w I lidze, a koszykarze wywalczyli awans do I ligi i zdobyli Puchar Polski.

W klasyfikacji uczelni technicznych AMP studenci PK zdobyli medale zarówno w sportach zimowych, jak i letnich. Srebrny medal w narciarstwie alpejskim wywalczył Piotr Szwarc (WIL, III rok budownictwa), a wspólnie z kolegami z drużyny Dominikiem Janasem (Wydział Inzynierii Środowiska, III rok budownictwa) i Filipem Czaplą (Wydział Mechaniczny, III rok automatyki i robotyki) wywalczył także srebrny medal w snowboardzie. Srebro w narciarstwie alpejskim zdobyła także drużyna studentek PK: Ewa Magdziarz (Wydział Architektury, architektura, II stopień), Joanna Kohut (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, I rok nanotechnologii i nanomateriałów) i Martyna Sikora (WA, I rok architektury).

Dwa brązowe krążki w klasyfikacji uczelni technicznych AMP zdobyli lekkoatleci z PK. W biegach przełajowych na najniższym stopniu podium stanęła drużyna kobiet: Kinga Łopata (WM, III rok inżynierii wzornictwa przemysłowego), Magdalena Węgrzyn (WIŚ, III rok gospodarki przestrzennej), Justyna Wójcik (WIiTCh, III rok inżynierii chemicznej), Monika Kornobis (WM, IV rok inżynierii materiałowej). Brąz w sztafecie 4 x 400 m zdobyli zaś: Patryk Marmon (WM, I rok mechaniki i budowy maszyn), Marcin Mencfel (WIŚ, I rok budownictwa), Oskar Nowak (WIL, II rok budownictwa) i Łukasz Jasiński (WM, I rok mechanika i budowa maszyn). Medalową kolekcję PK uzupełnił brąz w trójboju siłowym Andrzeja Szczurka (WIL, V rok budownictwa).

W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski Klub Uczelniany AZS Politechniki Krakowskiej zajął 27. miejsce, a w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Małopolski 4. za AZS AGH, AZS AWF o AZS UJ (sklasyfikowano 12 uczelni).

Podczas tegorocznej Gali Sportu w Klubie Kwadrat wyróżniono 10 Najlepszych Sportowców PK. Statuetki otrzymali: Kinga Łopata, Andrzej Szczurek, Piotr Szwarc, Jakub Stano (reprezentant Polski w bobslejach), Marek Żytka, Agnieszka Piwowarczyk, Marcin Mencfel, Katsiaryna Pratasewicz, Anna Krawiec, Patryk Marmon.

Po raz pierwszy wyróżniono także najlepszych trenerów, którymi zostali: Adam Bodzioch (sekcji trójboju siłowego i ergometru wioślarskiego), Iwona Zięba, Agnieszka Słupska (lekkoatletyka), Krzysztof Włodarczyk, Anna Masłyk (narciarstwo i snowboard), Wojciech Eliasz-Radzikowski (koszykówka kobiet).

Statuetkę „Super AZSiaka 2016/17” otrzymała Magdalena Bodziony, która w tym roku reprezentowała uczelnię w siatkówce, ergometrze wioślarskim, biegach przełajowych i lekkiej atletyce.

W uroczystym zakończeniu sezonu sportowego uczestniczyli m.in. prorektor ds. kształcenia dr hab. inż., prof. PK Jerzy Zając oraz dyrektor CSiR Barbara Grabacka-Pietruszka.