Szybszy i nowocześniejszy bolid studentów z Wydziału Mechanicznego

Studenci Politechniki Krakowskiej z Wydziału Mechanicznego zaprezentowali zbudowany przez siebie bolid wyścigowy, który rozwija prędkość do 235 km/h. Bolid jest inżynierską pracą dyplomową przedstawioną oficjalnie komisji egzaminacyjnej 30 czerwca br. przez: Filipa Makucha, Szczepana Podoska, Tomasza Mroza i Konrada Wesołka. Promotorem pracy był dr inż. Aleksander Kuranowski z Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych PK.

Praca dyplomowa zyskała wysokie oceny komisji. W pokazie pojazdu i jeździe testowej po kampusie PK w Czyżynach wzięli udział rektor Politechniki prof. Jan Kazior (na zdjęciu jako pasażer, obok konstruktorzy bolidu / fot. Marek Tupta) oraz dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Jerzy Sładek.

Nowi inżynierowie z Wydziału Mechanicznego przyznają, że inspirowali się bolidem skonstruowanym wcześniej, przez starszych kolegów. - Postanowiliśmy zbudować nowy pojazd - szybszy i nowocześniejszy - dodaje z dumą Filip Makuch z zespołu konstruktorów.

Studenci PK w pracach dyplomowych z zasady podejmują tematy, które pozwalają im w praktyce wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte na studiach. Konstruowali już ekologiczne auta miejskie, pojazdy dedykowane niepełnosprawnym, przechyłowe motocykle i rowery bagażowe, podwodne i mobilne roboty.

Obecnie na PK trwają prace nad pierwszym w Polsce elektrycznym bolidem wyścigowym. Projekt „PK MechPower” realizują także studenci z Wydziału Mechanicznego i Koła Naukowego Energetyki i Ochrony Środowiska. Elektryczny bolid ma startować w wyścigach Formuły Student.