W wakacje studenci Politechniki Krakowskiej za darmo wyremontują świetlicę dla dzieci

Studentom Politechniki Krakowskiej spodobało się pomaganie. W wakacje znów charytatywnie wyremontują budynek placówki opiekuńczej. Tym razem będzie to pilnie potrzebująca odnowy świetlica środowiskowa „Akademia Młodzieży” przy ul. Radzikowskiego 29 w Krakowie. Wolontariusze z PK sami zdobywają materiały budowlane, a wszystkie prace wykonają za darmo. – Wyzwanie jest ogromne – przyznaje Magdalena Słota z grupy politechnicznych społeczników. Remont startuje w poniedziałek 10 lipca.

WorkCamp2016Tarnow2 Akcja studentów PK odbywa się w ramach projektu Workcamp, organizowanego przez Koło Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Małopolski w Krakowie. Jego celem jest pomoc najbardziej potrzebującym placówkom pożytku publicznego. W poprzednich dwóch latach studenci budownictwa Politechniki Krakowskiej odnawiali podczas wakacji budynek Pogotowia Opiekuńczego w Tarnowie. Tym razem wybrali ośrodek w Krakowie.

Posłuchaj rozmowy ze studentką budownictwa PK Magdaleną Słotą w Radiu Nowinki”:

Wszystkie materiały budowlane potrzebne do prac wolontariusze z PK zdobywają sami, nadal szukają darczyńców, gotowych wesprzeć akcję. – Mamy już sporo podstawowych narzędzi: folie, szpachle, wałki, pędzle, taśmy, gryfy, gładź szpachlową, kratki, akryl, wiadra, rękawiczki. Wciąż zbieramy inne materiały, potrzebujemy płytek podłogowych, zielonych płyty gipsowo-kartonowych, kleju do płytek, fug, silikonu, lakieru na barierkę, gruntu, boazerii na klatkę schodową, farb ściennych i farb białych. Wszystkie prace wykonamy za darmo, ale jeśli ktoś chciałby nas jeszcze wspomóc materiałami, to bardzo chętnie je przyjmiemy. Chcielibyśmy też zdobyć sprzęt lub środki na doposażenie pomieszczeń, zwłaszcza siłowni – mówi Magdalena Słota.

Wielki remont zacznie się w poniedziałek 10 lipca. Przy ul. Radzikowskiego zjawi się kilkunastu studentów PK, zamierzają pracować codziennie od rana do wieczora. Liczą, że skończą remont w ciągu trzech tygodni. W niektóre drobne prace chcą zaangażować starszych wychowanków świetlicy, to oni będą też mieli decydujący głos np. przy wyborze kolorystyki i aranżacji pomieszczeń. – Chcemy dzięki remontowi nadać ciepły klimat temu miejscu, a zapraszając podopiecznych świetlicy do drobnych prac, chcemy im pokazać, że sami też mogą zmieniać świat wokół siebie na bardziej kolorowy i przyjazny – podkreśla studentka PK.

Projekt ma wymiar charytatywny, ale też edukacyjny. Młodzi budowlańcy uczą się w praktyce wykorzystywać wiedzę zdobytą na technicznych studiach, organizować i samodzielnie realizować proces budowlany. Takie wyzwanie uczy umiejętności menedżerskich, planowania i współdziałania w zespole. – Z doświadczeń z dwóch poprzednich edycji WorkCampu wiemy, że najważniejszą rolę w sprawnym przeprowadzeniu tak dużego przedsięwzięcia odgrywa szczegółowy plan, porządek i ściśle określona kolejność robót. Ale równie ważna jest współpraca zespołu, zaangażowanie uczestników i wspólny cel, do którego wszyscy dążą. Motywacja do pomagania jest naprawdę ważna, a nam szkoda czasu na bezczynne wakacje – podkreśla Magdalena Słota.

Patronat nad akcją objął m.in. rektor Politechniki Krakowskiej.

Na zdjęciach: 1) placówka w Tarnowie po ubiegłorocznych pracach studentów PK, 2) Świetlica Akademii Młodzieży / fot. WorkCamp Kraków.