W ośrodku żeglarskim PK nowa łódź szkoleniowa dla osób niepełnosprawnych

W Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Politechniki Krakowskiej nad Jeziorem Żywieckim zwodowano nową, szkoleniową łódź żaglową. Uroczyste nadanie imienia jednostce (na zdjęciach poniżej / fot. Jan Zych) odbyło się w piątek 11 sierpnia br. Chrzestnymi ojcami łodzi byli rektor PK prof. Jan Kazior oraz burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Nowy nabytek OSŻ PK nosi imię „BON II” i jest łodzią kabinową typu PHOBOS 24,5 przeznaczoną do szkolenia studentów niepełnosprawnych. Łódź jest przystosowana do potrzeb osób z każdą dysfunkcją, posiada m.in. mocowania dla wózków inwalidzkich i specjalne kamizelki ratunkowe. Parametry jednostki: długość kadłuba 7,5 m, powierzchnia żagli 35 m2. Łódź może pomieścić na pokładzie 6-8 osób.

Uroczystość chrztu łodzi odbyła się w czasie trwania obozu integracyjnego studentów uczelni wyższych Krakowa. W ceremonii uczestniczyli również pełnomocnik rektora PK ds. Studentów Niepełnosprawnych Jan Ortyl, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji PK Barbara Grabacka-Pietruszka, instruktorzy CSiR PK oraz uczestnicy trwającego obozu szkoleniowego.

Malowniczo położony Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Politechniki Krakowskiej nad Jeziorem Żywieckim powstał w latach 70. XX wieku. W swojej historii wychował setki adeptów żeglarstwa. Rozbudowana kilka lat temu infrastruktura ośrodka otworzyła możliwość szkolenia i organizowania obozów żeglarsko-rekreacyjnych także dla osób niepełnosprawnych.