Łowca burz z Politechniki Krakowskiej i premiera systemu ostrzegania Sky Predict 2

VIII Zlot Polskich Łowców Burz, który odbył się 25-27 sierpnia br. na Politechnice Krakowskiej i towarzysząca mu konferencja naukowa pt. „Rola technik cyfrowych w prognozowaniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych” były okazją do zaprezentowania systemu ostrzegania Sky Predict 2. Autorem rozwiązania jest młody naukowiec z Politechniki Krakowskiej Piotr Szuster. Stworzył je w ramach pracy inżynierskiej na PK i jest już wykorzystywane przez Łowców Burz do przygotowywania codziennych prognoz i ostrzeżeń.

Piotr Szuster był także przewodniczącym komitetu organizacyjnego sierpniowej konferencji łowców burz. Jak wyjaśnia postęp technologiczny otworzył przed badaczami gwałtownych zjawisk pogodowych (burz, trąb powietrznych, huraganów, tornad) ogromne możliwości. - Dostępne są nowe wersje modeli numerycznych (WRF, GFS, UM etc.), nowoczesne narzędzia wizualizacji (Grads), oprogramowanie do przetwarzania sondaży aerologicznych oraz depesz synoptycznych. Korzysta się też z sieci teledetekcyjnych - radarów meteorologicznych (w Polsce od 1997) czy detektorów wyładowań atmosferycznych. Mamy więc coraz więcej narzędzi, które pozwalają precyzyjnie przewidywać niebezpieczne dla człowieka i środowiska zjawiska pogodowe. Nowoczesne techniki pozwalają dzień przed wystąpieniem wyznaczyć obszary, w których pojawią się takie zjawiska. W tym samym dniu dane z systemów teledetekcyjnych pozwalają w czasie rzeczywistym bezbłędnie ostrzegać ludność.

Łowcy burz przygotowują codzienne prognozy konwekcyjne i punktowe ostrzeżenia dla poszczególnych regionów Polski. - Do ich stworzenia wykorzystujemy zarówno dane powszechnie dostępne on-line, jak i własne narzędzia, stworzone przez członków stowarzyszenia - mówi Piotr Szuster. Absolwent informatyki na Politechnice Krakowskiej, obecnie pracownik naukowy uczelni, jest autorem innowacyjnego systemu ostrzeżeń meteorologicznych Sky Predict 2, z którego korzystają łowcy burz.

Obecnie ostrzeżenia wydawane przez Łowców w systemie Sky Predict2 są powszechnie dostępne za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej O!strzegator, którą można pobrać na telefon. - System Sky Predict2 powstał w ramach mojej pracy inżynierskiej na Politechnice Krakowskiej. Ostrzeżenia są w nim wydawane w czasie rzeczywistym przy zachowaniu ciągłości analizy przebiegu zjawisk. W moim systemie nie ma podziału na okręgi administracyjne, a ostrzeżenia wydawane są precyzyjnie - tylko dla zagrożonego obszaru. To ważne, bo wydawanie zbyt ogólnych komunikatów dla dużego obszaru, w dodatku ze zbyt dużym wyprzedzeniem, może powodować, że - w razie niesprawdzenia się prognoz w konkretnej miejscowości - następne komunikaty nie będą przed odbiorców poważnie traktowane - podkreśla autor nowatorskiego rozwiązania.

Jak dodaje, kluczem do skutecznego ostrzegania jest dotarcie z komunikatem bezpośrednio do użytkownika pozostającego w obszarze zagrożenia - gminie, powiecie, a nawet dzielnicy. Możliwości techniczne, a zwłaszcza powszechność telefonów komórkowych, już na to pozwalają. - Nie każdy odwiedza strony instytucji z ostrzeżeniami, ale niemal wszyscy mamy telefony i możemy pobrać na nie prostą aplikację, która wyśle do nas w rzeczywistym czasie komunikat o zagrożeniu. Stąd decyzja o zintegrowaniu naszego systemu ostrzeżeń z aplikacją O!strzegator. Dalsze rozbudowanie systemu, opartego na tych samych założeniach co Sky Predict, pozwoliłoby np. na powszechne wykorzystywanie do ostrzegania komunikacji sms-owej - wyjaśnia naukowiec z PK.

21 sierpnia br. Stowarzyszenie Skywarn Polska skierowało do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oficjalną deklarację współpracy przy tworzeniu zapowiadanego nowego systemu ostrzegania. Zaawansowaną bazą do tych prac może być system Sky Predict2. Łowcy burz korzystają z niego m.in. do przygotowywania codziennych prognoz konwekcyjnych oraz ostrzeżeń pogodowych, które publikują na stronie stowarzyszenia www.lowcyburz.pl.

Konferencja naukowa pt. „Rola technik cyfrowych w prognozowaniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych” odbyła się 26 sierpnia br. na Politechnice Krakowskiej w trakcie VIII Zlotu Łowców Burz (25-27 sierpnia). Referaty wygłosili prelegenci z kilku polskich ośrodków naukowych, m.in. Uniwersytetów Jagiellońskiego, Szczecińskiego, Śląskiego, Wrocławskiego, Warszawskiego, UAM w Poznaniu, Politechniki Krakowskiej.

Organizatorami zlotu polskich Łowców burz byli Instytut Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej oraz Stowarzyszenie Skywarn Polska.

Na zdjęciach: 1) Piotr Szuster w czasie konferencji „Rola technik cyfrowych w prognozowaniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych”, 2) uczestnicy VIII Zlotu Łowców Burz, na Politechnice Krakowskiej / fot. Jan Zych.