Naukowcy z PK prezentują autonomiczny pojazd podwodny na targach obronności w Kielcach

Testy "Śledzika" Zbudowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej autonomiczny pojazd podwodny z cichym napędem falowym („Śledzik”) jest prezentowany podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (5-10 września br.).

Pojazd został wykonany w ramach prac realizowanych przez konsorcjum w składzie: Akademia Marynarki Wojennej im Bohaterów Westerplatte, Politechnika Krakowska, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne FORKOS w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zaczęło się od pomysłu studentów, a obecnie młodych naukowców z Politechniki Krakowskiej, którzy w ramach pracy magisterskiej skonstruowali robota zwanego CyberRybą i zaprezentowali go szerzej w 2010 r.

Od momentu podjęcia współpracy między Politechniką Krakowską a Akademią Marynarki Wojennej powstały kolejne wersje CyberRyby. Cztery lata temu konsorcjum, z AMW jako liderem, uzyskało dofinansowanie na projekt z NCBiR w wysokości ok. 3,4 mln zł.

Naukowcy i inżynierowie z Politechniki Krakowskiej są m.in. autorami mechanizmu napędzającego roboty.

Na zdjęciach, „Śledzik” podczas testów / fot. Marcin Malec.