Akademia Młodzieży jak nowa - pomogli studenci Politechniki Krakowskiej

Lśniące czystością i kolorami ściany, równe i jasne sufity, nowe podłogi, elegancko zamaskowane rury, nowe zabezpieczenia na kaloryferach, odnowione futryny drzwi i bezpieczne maty do ćwiczenia tańca - wychowankowie „Akademii Młodzieży” przy ul. Radzikowskiego 29 w Krakowie po wakacjach nie poznają swojej świetlicy. Latem studenci budownictwa Politechniki Krakowskiej przez ponad miesiąc charytatywnie remontowali ośrodek w ramach projektu WorkCamp.

16 września o godz. 10.00 w Placówce Wsparcia Dziennego TPD "Akademia Młodzieży" w Krakowie (ul. Radzikowskiego 29) odbyło się oficjalne przekazanie do użytkowania odnowionej przez politechnicznych wolontariuszy części ośrodka. - Wyzwanie, tak jak przewidywaliśmy, było ogromne. Ale było warto. Po wykonaniu takiego remontu satysfakcja jest naprawdę ogromna. Cudownie jest wiedzieć, że własnymi rękami można zmienić aż tak wiele - mówi Magdalena Słota, studentka PK, jedna z koordynatorek projektu.

Akcja studentów i absolwentów Politechniki odbywała się w ramach projektu Workcamp, organizowanego przez Koło Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Małopolski w Krakowie. Jego celem jest pomoc najbardziej potrzebującym placówkom pożytku publicznego. Remont w krakowskiej placówce nie był pierwszym, który studenci Politechniki wykonywali za darmo w wakacje. W poprzednich dwóch latach odnawiali budynek Pogotowia Opiekuńczego w Tarnowie. Tym razem wybrali ośrodek w Krakowie. - Była to placówka zdecydowanie bardziej wymagająca od poprzedniej. Oprócz zazwyczaj wykonywanego w ramach akcji WorkCamp malowania ścian i sufitów konieczne było też zrywanie płytek podłogowych i położenie nowych, wyrównywanie pełnych dziur i nierówności ścian przez montaż płyt gipsowo-kartonowych, odnawianie futryn drzwiowych, maskowanie i zmiana izolacji rur - wylicza Magdalena Słota.

Wskazanych do wykonania prac było w tym miejscu tak wiele, że wolontariusze zdecydowali się je podzielić na etapy. W te wakacje zajęli się przyziemiem budynku, w których mieści się m.in. zaplecze sportowe. Wszystkie materiały i narzędzia potrzebne do przeprowadzenia prac studenci zdobyli sami, zachęcając do współpracy sponsorów (wartość ich wparcia to ok. 20 tys. zł, szczególnie pomogła firma Flűgger, specjalizująca się w produktach branży malarskiej i do wykończenia wnętrz). Prace remontowe wykonywali za darmo od 10 lipca do połowy sierpnia. W remoncie pomagali także wychowawcy i starsi podopieczni ośrodka. Teraz prowadzona pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci świetlica środowiskowa, która służy dzieciom i młodym ludziom już 30 lat, zyskała nowe oblicze. - Efekt jest rzeczywiście wspaniały - mówi Krystyna Rostocka, kierownik placówki. Ze świetlicy korzystają podopieczni w różnym wieku - od uczniów szkół podstawowych aż po liceum. Przychodzą po szkole, mają zapewniony posiłek, pomoc w odrabianiu lekcji, a także wiele zajęć rozwijających talenty: zajęcia plastyczne, taneczne, sportowe. Studenci PK wyremontowali dużą część z najbardziej eksploatowanych przez młodzież pomieszczeń, być może wrócą tu jeszcze w przyszłe wakacje, by odnowić pozostałe. Marzy im się też uzupełnienie wyposażenia, zwłaszcza siłowni.

16 września w Placówce Wsparcia Dziennego TPD "Akademia Młodzieży" w Krakowie (ul. Radzikowskiego 29) odbyło się oficjalne przekazanie do użytkowania odnowionej części ośrodka. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, wychowawcy i podopieczni świetlicy oraz studenci Politechniki Krakowskiej, którzy koordynowali akcję: Magdalena Słota, Mateusz Kreska i Monika Turcza.

Projekt WorkCamp ma wymiar charytatywny, ale też edukacyjny. Młodzi budowlańcy uczą się w praktyce wykorzystywać wiedzę zdobytą na technicznych studiach, organizować i samodzielnie realizować proces budowlany. Takie wyzwanie uczy umiejętności menedżerskich, planowania i współdziałania w zespole. Patronat nad akcją objął m.in. rektor Politechniki Krakowskiej.

Więcej na profilu akcji: https://www.facebook.com/workcampkrakow/?fref=ts

Zdjęcia z archiwum projektu WorkCamp.