Senat Politechniki Krakowskiej w Racławicach

W środę, 27 września br. w Racławicach odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Senatu Politechniki Krakowskiej z rektorem uczelni prof. Janem Kaziorem na czele. Obrady najwyższych władz PK w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Racławicach poprzedzi złożenie kwiatów pod pomnikiem Bartosza Głowackiego w Janowiczkach, prelekcja poświęcona historii bitwy pod Racławicami oraz spotkanie rektora i senatorów PK z młodzieżą z racławickich szkół. Po nim odbędzie się przemarsz senatorów Politechniki Krakowskiej w tradycyjnych togach przez Racławice.

Wizyta Senatu Politechniki w Racławicach związana jest z trwającym Rokiem Tadeusza Kościuszki, patrona uczelni. Z okazji Roku Kościuszkowskiego na PK odbywały liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i naukowe. Jednym z punktów obchodów jest również wizyta w Racławicach, miejscu pamiętnej bitwy z kwietnia 1794 roku, w której siłami polskimi dowodził Kościuszko. W wizycie weźmie udział ok. 70 przedstawicieli krakowskiej uczelni, w tym m.in. rektor, prorektorzy, dziekani wszystkich siedmiu wydziałów uczelni, profesorowie i studenci.

Środowe wydarzenie rozpoczyna oficjalną współpracę Politechniki Krakowskiej z racławicką gminą. W planach jest podpisanie umowy o współpracy m.in. w zakresie wspólnych projektów edukacyjnych i naukowo-badawczych, służących rozwojowi regionu. Wspólne działania objąć mają m.in. zagadnienia z obszaru gospodarki przestrzennej, inżynierii i ochrony środowiska, ochrony zabytków i krajobrazu, planowania przestrzennego, energooszczędnych technologii.

Program wizyty Senatu PK w Racławicach, środa 27 września 2017 r.:

Godz. 9.40-10.15
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bartosza Głowackiego w Janowiczkach, przemówienia okolicznościowe wójta Gminy Racławice mgr. inż. Adama Samborskiego i rektora PK prof. Jana Kaziora.
Zapoznanie gości z PK z historią bitwy pod Racławicami (prelekcja Marii Nowak).
Pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem.

Godz. 10.25-10.50
Występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Racławicach - hala sportowa przy Szkole Podstawowej w Racławicach.

Godz. 10.50-11.00
Pochód senatorów PK ze Szkoły do Urzędu Gminy w Racławicach.

Godz. 11.00-13.00
Posiedzenie Senatu Politechniki Krakowskiej - sala konferencyjna w Urzędzie Gminy w Racławicach.