Dwa dokumenty na zakończenie Roku Tadeusza Kościuszki

Uroczystość odsłonięcia kopii dwóch dokumentów nominacyjnych Tadeusza Kościuszki odbyła się na Politechnice Krakowskiej na zakończenie obchodów Roku patrona uczelni. W obecności Senatu PK, 25 października br. w muzeum uczelni dokumenty odsłonili rektor prof. Jan Kazior oraz konsul Republiki Francuskiej Frédéric de Touchet.

W pierwszym dokumencie amerykański Kongres mianuje Kościuszkę (1776 r.) „inżynierem w randze pułkownika w armii Stanów Zjednoczonych”. Drugi jest nominacją na generała majora wojsk koronnych, podpisaną przez króla Stanisława Augusta (1789 r.). Oryginały dokumentów znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dokumenty można teraz oglądać w Muzeum Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24. W muzeum trwa także (przedłużona do 30 listopada br.), ciesząca się dużym zainteresowaniem, wystawa „Tadeusz Kościuszko. Rysunki i Wizerunki”.

Obchody Roku Tadeusza Kościuszki na Politechnice Krakowskiej rozpoczęły się w lutym 2016 r. Obchodom towarzyszyło wiele wydarzeń - wystawy, projekcje filmowe, konkursy i zawody sportowe. W marcu tego roku Politechnika Krakowska była gospodarzem międzynarodowej konferencji naukowej „Tadeusz Kościuszko. Historia, współczesność, przyszłość. Relacje i zależności”.

W tym roku minęła 41. rocznica nadania Politechnice Krakowskiej imienia Tadeusza Kościuszki - bohatera narodu polskiego i amerykańskiego, znakomitego inżyniera i twórcy wielu nowatorskich projektów dróg oraz budowli fortyfikacyjnych i hydrotechnicznych.

Na zdjęciach: 1) uczestnicy uroczystości oraz Krakowska Orkiestra Staromiejska pod dyrekcją Wiesława Olejniczaka (wykonała kompozycje muzyczne, których autorstwo przypisywane jest Tadeuszowi Kościuszce), 2) konsul Francji odsłania jeden z dokumentów, 3) przemawia rektor PK / fot. Jan Zych.

Więcej zdjęć w fotogalerii naszego serwisu: Zakończenie Roku Tadeusza Kościuszki