Laboratorium Nokii otwarto na Politechnice Krakowskiej

Laboratorium dydaktyczne Nokii otwarto w poniedziałek 30 października br. na Politechnice Krakowskiej. Dzięki współpracy uczelni i krakowskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii studenci PK będą praktycznie poznawać nowoczesne technologie przesyłania danych w standardzie LTE (Long Term Evolution). Nokia Kraków udostępniła studentom Politechniki sprzęt o wartości 120 tys. zł.

W skład nowych stanowisk laboratoryjnych na PK wchodzą dwie stacje bazowe BTS (Basic Tracking Station) typu FZM o mocy 5W każda. Tego typu stacje wykorzystywane są w profesjonalnych instalacjach zapewniających dostęp do zasobów internetu w technologii 4G LTE (Long Term Evolution), a zapewniających wysokiej jakości połączenia mobilne dużej liczbie użytkowników. - Instalacja dwóch pełnych zestawów tzw. toru radiowego stwarza naszym studentom praktyczną możliwość analizy wpływu różnego rodzaju parametrów związanych z rozchodzeniem się mikrofal w ośrodku jakim jest powietrze np. wpływu zakłóceń elektromagnetycznych na jakość sygnału - wyjaśnia dr inż. Jerzy Jaworowski z Instytutu Teleinformatyki Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej. - Podczas zajęć laboratoryjnych na kierunku informatyka możliwe będzie też zapoznanie studentów z technicznymi aspektami podstawowej operacji dla mobilnej łączności bezprzewodowej czyli przekazywania połączenia pomiędzy stacjami bazowymi przy zmieniających się warunkach transmisji radiowej.

Pracownia Nokii na PK została także wyposażona w oprogramowanie umożliwiające symulację działania pełnego środowiska sieci 4G (Evolved Packet Core). - W efekcie student otrzymuje zarówno możliwość praktycznego poznania tzw. warstwy pierwszej i drugiej sieci radiowej, jak również warstw wyższych: od warstwy sieci do warstwy aplikacji włącznie, które w rozwiązaniach 4G LTE po raz pierwszy oparte są na koncepcji All-IP - dodaje dr inż. Jerzy Jaworowski.

Ten sprzęt to obecnie technologiczny top w łączności mobilnej na świecie. Cieszymy się, że udostępniając go studentom Politechniki Krakowskiej przyczynimy się do ich jeszcze lepszego przygotowania do pracy w branży IT - mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum R&D Nokia w Krakowie. - Nasza współpraca z krakowskimi uczelniami dynamicznie się rozwija, przynosząc obu stronom korzyści, bardzo nam na niej zależy.

Znaczenie kooperacji z takim partnerem jak Nokia Networks podkreślił w poniedziałek podczas symbolicznego przekazania sprzętu rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior: Dziękujemy za ten niezwykle cenny dar. Dzięki laboratorium Nokii nasi wychowankowie już podczas studiów poznają technologie i sprzęt, którymi będą posługiwać się w pracy zawodowej. To znacząco podniesie ich kompetencje i konkurencyjność na rynku pracy. Dalszy rozwój technologii LTE, ale również prace badawczo-rozwojowe w obszarach technologii piątej generacji (5G) oraz Internetu Rzeczy, powodują konieczność położenia w procesie kształcenia jeszcze większego nacisku na kompetencje inżynierów teleinformatyków związane z transmisją bezprzewodową. Laboratorium Nokii bardzo nam w takim nowoczesnym kształceniu pomoże.

Posłuchaj wywiadu Radia "Nowinki" z Krzysztofem Personą i dr. Jerzym Jaworowskim

Nowe laboratorium jest kolejnym elementem współpracy Nokii Kraków i Politechniki Krakowskiej. Dzięki podpisanemu w 2014 roku porozumieniu firma współpracuje już z uczelnią przy organizacji targów pracy, praktyk i stażów dla studentów, realizacji prac dyplomowych oraz prowadzeniu szkoleń i kursów dla studentów z udziałem ekspertów Nokii. W najbliższych planach partnerów jest zaś realizacja doktoratów wdrożeniowych przez pracowników Nokii we współpracy z PK oraz uruchomienie wspólnych studiów dualnych na kierunku informatyka, w ramach których studenci PK część kształcenia odbywaliby w centrum badawczo-rozwojowych firmy w Krakowie. Obecnie pracuje w nim 700 osób. W Polsce Nokia zatrudnia zaś już blisko 5 tysięcy pracowników, większość w centrach R&D we Wrocławiu i Krakowie.

Laboratorium Nokii na Politechnice Krakowskiej jest drugim uruchomionym przez firmę na polskich uczelniach po tym, które od 2015 r. działa na AGH.

Na zdjęciach: 1) dyrektor Nokii Kraków Krzysztof Persona (z lewej), symboliczny czek odbiera rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior (z prawej), 2) sprzęt Nokii przekazany uczelni / fot. Jan Zych.

Zobacz więcej zdjęć w fotogalerii serwisu: Otwarcie laboratorium Nokii