Tarnowska Nagroda Tertila dla studenta Politechniki Krakowskiej

Aleksander Wojnarowski z Politechniki Krakowskiej został laureatem jedenastej edycji Nagrody im. Tadeusza Tertila, przyznawanej przez władze Tarnowa dla autorów najlepszych prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich o tematyce związanej z regionem.

Nagroda została wręczona podczas uroczystej, wspólnej sesji Rady Miasta Tarnowa i Rady Powiatu Tarnowskiego, 30 października br. Pula nagród w konkursie wynosiła 14 tys. złotych.

Aleksander Wojnarowski (na zdjęciu / fot. KNSK PK) otrzymał nagrodę za najlepszą pracę inżynierską. Student Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej jest autorem „Koncepcji przebudowy ul. Lwowskiej w Tarnowie. - W projekcie chciałem wprowadzić infrastrukturę rowerową od początku ulicy do ronda tymczasowego. Trudności polegały na tym, że aby komuś coś dać, trzeba zabrać innym, czyli ograniczyć liczbę miejsc parkingowych. Udało się pogodzić i jedną, i drugą stronę. Tego typu pomysł na pracę pojawił się jakiś czas temu, ilekroć przechodziłem tamtą ulicą, widziałem w niej niezagospodarowany potencjał - wyjaśniał laureat z PK.

W tegorocznej edycji oceniano pięć prac magisterskich, trzy inżynierskie i dwie licencjackie, biorąc pod uwagę m.in. innowacyjność, użyteczność, ale także poprawność językową. - Traktujemy te prace jako wsparcie tych procesów rozwoju naszego miasta, które mogą się przyczynić do jeszcze lepszej jakości życia mieszkańców - powiedział do nagrodzonych prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Nagroda im. Tadeusza Tertila została ustanowiona w 2007 roku.

Tadeusz Tertil (1864-1925) - szczególnie zasłużony dla Tarnowa burmistrz w latach 1907-1923, z przerwą w czasie okupacji przez wojska rosyjskie (1914-1915). Był posłem do Rady Państwa w Wiedniu i Sejmu Krajowego Galicji we Lwowie oraz członkiem Polskiej Komisji Likwidacyjnej.