Varroc Lighting Systems skorzysta z wiedzy inżynierów z PK

Politechnika Krakowska i Akademia Górniczo-Hutnicza oraz firma CADM Automotive podpisały list intencyjny z amerykańskim koncernem Varroc Lighting Systems dotyczący utworzenia w Krakowie centrum badawczo-rozwojowego.

memorandum pk vls 2017

Varroc Lighting Systems należy do sektora hightech. To producent systemów oświetlenia dla pojazdów, potentat w swojej dziedzinie, współpracuje z takimi markami, jak Jaguar Land Rover, Volkswagen, Renault, Ford, Audi czy Bentley.

- Współpraca z tego rodzaju firmą to dla nas bardzo ważny krok pod kątem transferu innowacji i wiedzy. Zarówno ze strony uczelni, jak i ze strony firmy, z której możemy transferować nowe metody i techniki pracy - powiedział dziekan Wydziału Mechanicznego PK prof. Jerzy Sładek.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane 21 listopada br. w krakowskim Magistracie. - Współpraca firmy Varroc z krakowskimi uczelniami sprawi, że będziemy jeszcze lepiej kształcić kadry, czyli budować coraz większy potencjał kapitału ludzkiego w naszym mieście - mówił dyrektor wydziału rozwoju Urzędu Miasta Krakowa Rafał Kulczycki.

Według Todda Morgana, wiceprezesa ds. globalnego rozwoju produktu w Varroc Lighting Systems, wybór Krakowa nie był przypadkowy. - Zajmujemy się nie tylko produkcją, ale i opracowywaniem bardzo zaawansowanych technologii inteligentnego oświetlenia, a także tzw. mainstreamem. Branża rozwija się jednak na tyle szybko, że zmagamy się z niedoborem wykwalifikowanych inżynierów. Postanowiliśmy poszukać ich w Krakowie, mieście z dwoma najlepszymi uniwersytetami technicznymi w Polsce oraz pełnym zdolnych ludzi świetnie posługujących się językami obcymi - mówił podczas konferencji prasowej Todd Morgan.

Pod Wawelem powstanie już w pierwszym kwartale przyszłego roku spore międzynarodowe centrum, gdzie na początek pracę znajdzie 60 najlepszych lokalnych specjalistów. Rekrutacja już ruszyła. - Docelowo planujemy, że działalność inżynierska w krakowskim centrum z czasem zostanie rozszerzona o inne obszary działalności biznesowej, takie jak np. wsparcie IT, HR czy finanse - zaznaczył Morgan.

Centrala Varroc Lighting Systems znajduje się w Plymouth w Stanach Zjednoczonych. Firma zatrudnia ponad 7,2 tys. pracowników w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Firma wchodzi w skład grupy Varroc zajmującej się produkcją komponentów dla branży motoryzacyjnej, której roczne przychody sięgają 1,5 mld dol.

Na zdjęciu, dziekan Wydziału Mechanicznego PK prof. Jerzy Sładek podpisuje umowę Varroc Lighting Systems.