Studenci PK wśród najlepszych programistów w konkursie Ministerstwa Finansów

Studentów informatyki z Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej - Łukasz Maj i Paweł Muszyński, wraz z zespołem Testowa Drużyna, zdobyli pierwsze miejsce w Kategorii biznesowej oraz trzecie miejsce w Kategorii technicznej w finale konkursu MinFinTech, organizowanego przez Ministerstwo Finansów, Krajową Administrację Skarbową oraz spółkę Aplikacje Krytyczne.

Pierwszy etap konkursu odbył się podczas największego w Europie hackathonu HackYeah. Prawie 2 tys. uczestników rozwiązywało zadanie przygotowane przez MF i szukało oszustów VAT-owskich na portalach aukcyjnych. Najlepszych informatyków zaproszono do Warszawy, gdzie rywalizowali w drugim etapie MinFinTech. Zespoły informatyków otrzymały do rozwiązania dwa zadania: pierwsze polegało na wyłowieniu nierzetelnych podatników, którzy znajdują się w zagranicznych rejestrach i prowadzą w kraju kilka czy kilkanaście firm. Drugie wymagało stworzenia samouczącego się algorytmu, który będzie w stanie zestawiać ze sobą faktury sprzedażowe i zakupowe.

- Oba zadania konkursowe okazały się dla uczestników dużym wyzwaniem. W ‘Kategorii biznesowej’ zadania rozwiązały trzy, a w technicznej - pięć z siedmiu zespołów. Oznacza to, że poprzeczkę postawiliśmy wysoko, co bynajmniej nie odstraszyło uczestników, ale ich zmobilizowało. Właśnie takich ludzi szukamy: młodych, zdolnych, niezłomnych w dążeniu do celu - powiedział Piotr Towarek, prezes spółki Aplikacje Krytyczne.

Testowa Drużyna zwyciężyła Kategorii biznesowej, a w Kategorii technicznej zajęła trzecie - Testowa Drużyna. Zespół Testowej Drużyny to: Jarosław Prochal, Michał Sikora, Łukasz Maj (WFMiI PK), Kamil Kapka, Paweł Muszyński (WFMiI PK), Zbigniew Wieczorek.

Laureaci otrzymali do podziału 150 tys. zł oraz tytuły Vatmanów. Prezes spółki Aplikacje Krytyczne Piotr Towarek powiedział po konferencji, że złoży oferty pracy wszystkim uczestnikom konkursu. Poinformował, że spółka chciałaby zatrudnić wszystkich wybranych do konkursu, czyli ponad 20 osób.

- Rozwiązanie studentów jest nowatorskie na skalę europejską. Jako jedyne ze wszystkich złożonych projektów jest aktualnie wdrażane w ekosystem systemów państwowych - podsumowuje Justyna Orłowska, koordynatorka projektu MinFinTech ze strony Ministerstwa Finansów.

Finałowa gala konkursu MinFinTech odbyła się 19 grudnia br. w Ministerstwie Finansów.

Na zdjęciu Testowa Drużyna w czasie gali w Ministerstwie Finansów. Studenci WFMiI: Łukasz Maj (pierwszy od prawej) i Paweł Muszyński (drugi od prawej).