Doktorantka z Politechniki Krakowskiej wśród sportowych Asów Małopolski

Doktorantka z Politechniki Krakowskiej Renata Knapik-Miazga znalazła się wśród najlepszych sportowców Małopolski w plebiscycie „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” - 10 Asów Małopolski.

Renata Knapik-Miazga (TS Wisła Kraków) ma 29 lat. Jest absolwentką, a obecnie doktorantką na Wydziale Mechanicznym PK. Wraz z koleżankami z reprezentacji Polski wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata w szpadzie w turnieju drużynowym. Zajęła też trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata w chińskim Suzhou.

Tak o łączeniu pasji sportowej z nauką mówiła w wywiadzie w sierpniu ub.r. dla jednego z tarnowskich portali internetowych: - Uczelnia, poza ciągłym rozwojem, to moje drugie środowisko, w którym bardzo dobrze się odnajduję. Myślę, że kontynuacja nauki była dobrą decyzją. Pozwala mi to na postęp w nauce oraz doświadczenie dydaktyczne w pracy ze studentami. Od mojego przyjazdu do Krakowa zawsze po szkole udawałam się na trening, w weekendy odbywały się turnieje.

Przygodę z szermierką rozpoczęła w wieku lat 10, w rodzinnym Tarnowie. Jest zawodniczką Krakowskiego Klubu Szermierzy. Dwukrotnie zdobyła indywidualne mistrzostwo Polski (2012, 2013). Na mistrzostwach Polski zdobyła medal srebrny w turnieju drużynowym w 2005, 2013 i 2014 oraz medal brązowy w turnieju indywidualnym w 2008 i medal brązowy w turnieju drużynowym w 2017.

Jej sukcesami na arenie międzynarodowej są dwa brązowe medale mistrzostw Europy: w 2013 w turnieju indywidualnym oraz w 2016 również w turnieju indywidualnym. Była też trzykrotną brązową medalistką mistrzostw Europy juniorek (2007 i 2008 - drużynowo, 2007 - indywidualnie).

W plebiscycie głosowali czytelnicy z 22 powiatów Małopolski. Asem numer 1 został skoczek narciarski Kamil Stoch, kolejne miejsca to m.in. kolega z kadry Kamila Stocha - Maciej Kot i wicemistrzyni świata w wioślarstwie Marią Springwald.

Trenerem Roku został Bartłomiej Język - trener kadry narodowej szpadzistek. Szkoleniowiec Renaty Knapik-Miazgi w TS Wisła Kraków i w kadrze. Jest inicjatorem i kierownikiem reaktywowanej wiosną 2016 roku sekcji szermierki TS Wisła.

Uroczysta gala, z udziałem kilkuset zawodników i trenerów, odbyła się 19 stycznia w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Na zdjęciu: Renata Knapik-Miazga / fot. arch. zawodniczki.