Aktualności

Politechnika Krakowska obchodzi 70-lecie istnienia


Środowisko akademickie z politechnikami na czele jest szczególnym partnerem dla gospodarki i przedsiębiorczości – mówił wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas czwartkowej gali jubileuszowej 70-lecia Politechniki Krakowskiej.

 


 Fot. Jan Zych

 

Jak zaznaczył, nowoczesnej gospodarce konkurującej na globalnym rynku potrzeba dziś, jak nigdy dotąd ludzi kompetentnych, perfekcyjnych i odpowiedzialnych, budujących swój autorytet poprzez obdarzanie zaufaniem innych, poprzez dzielenie się kompetencją, posiadających umiejętność budowania wspólnoty i wspólnotowego działania. „W murach tej uczelni ten cel się spełnia” - ocenił Piechociński.

 

Według niego strategia krakowskiej uczelni na przyszłość realizuje najważniejszy cel, jakim są współpraca i partnerskie relacje polskich uczelni z gospodarką. „Dzisiaj uczelnia to nie jest tylko proces naukowo-dydaktyczny, samo kształcenie dla uzyskania najlepszego absolwenta, dzisiaj uczelnia to jest także animator więzi społecznych, twórca nowych trendów i budowania obok przemysłu coraz mniej dymiących kominów przemysłu coraz bardziej dymiących głów” - podkreślił wicepremier.

 

Piechociński mówiąc o wyzwaniach dla polskich uczelni technicznych, przypomniał, że w Europie w najbliższej perspektywie brakować będzie 15 mln inżynierów i techników, co dostrzegamy już na polskim rynku pracy. Według niego polska gospodarka zachowała swój przemysłowy charakter i nie wymaga reindustrializacji, ale modernizacji i osiągnięcia „nowego wymiaru, także pełnego nowych technologii, ale ciągle obdarzonego zrozumieniem humanistycznej wartości człowieka”.

 

Uczestnicząca w uroczystości unijna komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska przypomniała, że polska nauka jest w niezwykłym momencie - „żaden europejski kraj nie zrobił takiego postępu w innowacyjności w ciągu ostatnich lat. To jest zasługa wszystkich uczelni wyższych, ale głównie uczelni technicznych” - przekonywała.

 

Jak podkreśliła, przemysł i innowacyjność będą obszarami, objętymi „najwyższą uwagą Komisji Europejskiej”. „Najbliższe lata, czyli lata współpracy przemysłu z wyższymi uczelniami są latami, kiedy się rozstrzygnie, czy Europa rzeczywiście będzie 500 milionowym rynkiem, najważniejszym na świecie, czy też inne rynki nas przegonią” - zaznaczyła.

 

Jubileusz 70-lecia Politechniki Krakowskiej odbywa się pod hasłem „Nauka - Innowacje - Kształcenie – Ekologia”. Jak zaznaczył rektor uczelni prof. Kazimierz Furtak hasło to dobrze odzwierciedla zarówno dotychczasową drogę rozwoju uczelni, jak i jego dalszy kierunek.

 

Przypomniał, że w ciągu 70 lat uczelnia wykształciła 86 tysięcy inżynierów i magistrów inżynierów, wypromowała 300 profesorów, 550 doktorów habilitowanych i ponad 2 tysiące doktorantów. W roku 70-lecia PK składa się z 7 wydziałów i 13 jednostek pozawydziałowych, kształci 17 tys. studentów na 25 kierunkach studiów. Zatrudnia ponad 2 tys. pracowników, w tym 1,2 tys. nauczycieli akademickich.

 

„Wnosząc od początku istnienia wartościowy i trwały wkład w rozwój nauki i dydaktyki Politechnika Krakowska stała się widocznym miejscem na mapie ośrodków naukowo-badawczych oraz szkolnictwa wyższego” - ocenił rektor.

 

Według niego rozwój uczelni we współczesnym świecie będzie możliwy, jeśli swoje zadania w zakresie edukacji i nauki będzie realizować, jako innowacyjne centrum kształcenia i badań naukowych. „Musimy też przy tym zachować równowagę między tradycyjną misją uniwersytecką i elementami działalności rynkowej we wspólnej przestrzeni edukacyjnej i badawczej wykraczającej daleko poza granice regionu i kraju” - zaznaczył prof. Furtak.

 

Historia PK zaczęła się zaraz po wyzwoleniu Krakowa w 1945 roku od powołania na ówczesnej Akademii Górniczej trzech wydziałów politechnicznych – Architektury, Inżynierii i Komunikacji. Głównym inicjatorem powołania pod Wawelem uczelni politechnicznej był profesor Izydor Stella-Sawicki, późniejszy pierwszy jej rektor. (PAP)

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Politechnika Krakowska ma 70 lat – główne obchody jubileuszu

 


Gala jubileuszowa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, międzynarodowa konferencja naukowa oraz forum gospodarcze z udziałem naukowców i przedstawicieli gospodarki - to najważniejsze wydarzenia jubileuszu 70-lecia Politechniki Krakowskiej. Jego hasło to: Nauka - Innowacje - Kształcenie – Ekologia.
Główne uroczystości odbędą się w Krakowie w dniach 14-15 maja 2015 r.

 

Czytaj więcej >>>

 

 

 

 

W styczniu 2015 r. ukazało się wydawnictwo jubileuszowe pod redakcją prof. Błażeja Skoczenia i dr Magdaleny Kozień-Woźniak „70 lat Politechniki Krakowskiej 1945-2015”. Książka, będąca kontynuacją poprzednich wydawnictw jubileuszowych, podsumowuje 70 lat istnienia uczelni, ze szczególnym wskazaniem na osiągnięcia ostatniego dziesięciolecia. Publikacja jest wspólnym dziełem wielu osób, składają się na nią teksty opracowane i dostarczone przez jednostki PK.




Kliknij na wybrane zdjęcie, aby powiększyć.



Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków PK zorganizował 21 stycznia 2015 roku w hotelu QUBUS 7 Karnawałowy Bal Politechniki Krakowskiej.






Dni Kultury PK - Politechnika Kulturalna
to zorganizowany przez Samorząd Studencki PK tydzień wydarzeń skierowanych do studentów naszej uczelni. Celem jest przybliżenie kulturalnego świata Krakowa bez nadwyrężania studenckiego budżetu. Jest to okazja do przybliżenia studentom, zwłaszcza tym nowym, bogatej historii i kultury naszego Miasta. Dni Kultury, które odbywają się w dniach 17-23 listopada to 8 dni ciekawych kulturalnych wydarzeń, z których każdy może wybrać coś dla siebie.

 

3 października 2014 roku o godzinie 10.30 w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym Politechniki Krakowskiej „Działownia" odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2014/2015.

 


Wykład inauguracyjny nt.: „Nauka i technologia - dwa spojrzenia na CERN” wygłosiła Prof. Agnieszka Zalewska, Przewodnicząca Rady CERN.

 

 

W ramach inauguracji sportowego roku akademickiego na Politechnice Krakowskiej oraz rozpoczęcia Roku Jubileuszowego, 3 października w hali sportowej w Czyżynach został rozegrany mecz siatkówki pomiędzy zespołem przedstawicieli krakowskich uczelni, a reprezentacją pracowników Politechniki Krakowskiej. Kapitanem drużyny PK był prorektor prof. Dariusz Bogdał, natomiast drużynę przeciwną reprezentowali pracownicy UJ, UP, UEK, AGH i AWF. Miło nam poinformować, że reprezentacja naszej uczelni zwyciężyła 2:0 w setach (25:21 i 25:23). Zawodnicy obu zespołów stworzyli wspaniałe widowisko, sowicie oklaskiwane przez kibiców z rektorem Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierzem Furtakiem na czele.