Akcja rejestracji dawców szpiku na Politechnice Krakowskiej

Pod patronatem Rektora Politechniki Krakowskiej i przy czynnym wsparciu studentów, po raz kolejny na terenie naszej uczelni, w dniach 26 i 27 listopada odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w ramach projektu „Dwa wymazy & do bazy”, organizowana przez Fundację DKMS Polska.

Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Miejsca i godziny rejestracji na kampusach PK:

1. Budynek Galerii „GIL” w godzinach 11.00-18.00
2. Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki (hol główny) w godzinach 11.00-18.00
3. Wydział Mechaniczny (budynek nr 5, hol główny) w godzinach 11.00-18.00
4. Osiedle Studenckie Politechniki Krakowskiej (budynek DS-1) w godzinach 14.00-21.00

Ambasadorami akcji na terenie Politechniki Krakowskiej są: Magdalena Sikorska, Magdalena Sypek, Marta Pasierbek, Magdalena Cholewa, Kaja Błażejowska, Luiza Niemiec, Monika Świerczek, Magdalena Bodziony, Mateusz Urbaniak, Marcin Miernik, Adam Matysiak, Przemysław Styczyński i Karolina Tomaszkiewicz.

Fundacja DKMS Polska, utworzona w 2008 roku, jest niezależną organizacją typu non-profit. Dotychczas zarejestrowała i przebadała ponad 545 tys. potencjalnych dawców.

W projekcie bierze udział ponad 100 szkół wyższych z całego kraju. W ramach dwóch edycji projektu studenckiego zarejestrowało się ponad 37 tys. osób.