Studenci Politechniki projektują dla niepełnosprawnych dzieci

Studenci inżynierii wzornictwa przemysłowego z Politechniki Krakowskiej stworzyli projekty i prototypy rozwiązań dedykowanych uczniom Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie, dotkniętym różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Efekty pracy studentów można zobaczyć na wystawie, na pierwszym piętrze w holu między budynkami B i D Wydziału Mechanicznego PK (al. Jana Pawła II 37). Wernisaż odbył się 2 grudnia.

W ramach projektu semestralnego studenci zaprojektowali innowacyjne rozwiązania, które ułatwią dzieciom codzienne czynności: mycie, jedzenie, zabawę, naukę, rehabilitację. Pomysły na nie powstały podczas licznych odwiedzin studentów w ośrodku, podczas których mieli okazję poznać codzienność podopiecznych ZSS, ich rodziców i nauczycieli.

Współpraca studentów Politechniki Krakowskiej z nauczycielami i podopiecznymi ośrodka zaowocowała powstaniem 32 projektów. Część została już zrealizowana i przekazana do użytkowania dzieciom.

Wśród zaproponowanych rozwiązań są m.in.: łyżka „Chochlik Spoon”, która zapobiega wylewaniu się zawartości łyżki, gdy trzęsące się dłonie utrudniają posiłek; „Gunga” - wielofunkcyjny kubek przeznaczony do karmienia dzieci i osób niepełnosprawnych; „Morthis” - lekki, oddychający kołnierz ortopedyczny do utrzymania głowy dla osób sparaliżowanych, w czasie posługiwania się komputerem sterowanym ruchem gałek ocznych; siedzisko do rehabilitacji „Elichair” - dzięki możliwości regulacji przeznaczone do nauki i zabawy dla osób z postępującymi deformacjami ciała; „Prowadzik” - pomoc dydaktyczna, montowana do blatu stołu, zaprojektowana specjalnie dla dzieci z atetozą; „Suwaki” - gra stymulująca umiejętności motoryczne i manualne dzieci z porażeniem mózgowym.

Do Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum) uczęszczają dzieci i młodzież w wieku od 3 do 25 lat, które z powodu uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego lub zaburzeń genetycznych mają specyficzne trudności rozwojowe. Wszyscy uczniowie są niepełnosprawni ruchowo, wielu z nich nie mówi. Większość ma zaburzenia w zakresie funkcjonowania zmysłów: wzroku, słuchu, czucia, równowagi, a także specyficzne trudności w uczeniu się, upośledzenie umysłowe.

Inżynieria wzornictwa przemysłowego to nowy kierunek na Politechnice Krakowskiej, prowadzony na Wydziale Mechanicznym we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Program studiów obejmuje m.in. takie zagadnienia, jak: grafika inżynierska, inżynieria materiałowa, budowa maszyn, projektowanie i budowa środków transportu, systemy komputerowego wspomagania projektowania i obliczeń inżynierskich, metrologia, technologie wytwarzania produktu, fotografia, komputerowa analiza obrazu, techniki komunikacji wizualnej, prezentacja wizualna produktu, wzornictwo środków transportu i urządzeń przemysłowych, historia wzornictwa, proces rozwoju nowego produktu, antropometria.

Studia przygotowują do wykonywania zawodu inżyniera-projektanta w zakresie specjalności inżynieria wzornictwa przemysłowego, w ramach której zaproponowano wiele przedmiotów wybieralnych oraz dwa bloki profilujące dyplom: projektowanie produktu i projektowanie środków transportu.