Dr inż. Bożena Tyliszczak - wyróżniona krakowianka 2014

Dr inż. Bożena Tyliszczak z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej zajęła II miejsce w głosowaniu czytelników oraz wyróżnienie Kapituły konkursowej w plebiscycie „Krakowianin 2014”, w kategorii Nauka.

Laureaci plebiscytu „Dziennika Polskiego” odebrali nagrody 17 marca na uroczystej gali finałowej w Pałacu Bonerowskim w Krakowie.

W kategorii Nauka nominowanych było 11 osób. Obok dr Tyliszczak, Kapituła wyróżniła także prof. Janusza Skalskiego - lekarza Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego - za sukces jego zespołu, który uratował wychłodzonego chłopca. Zwycięzcą w tej kategorii został prof. Paweł Olko - wybitny polski uczony, który obecnie nadzoruje działalność Centrum Cyklotronowego Bronowice.

Plebiscyt wyróżnił tych mieszkańców Krakowa, którzy poprzez swoją pracę wnieśli istotny wkład w rozwój miasta i rozsławiali stolicę Małopolski. O ten zaszczytny tytuł rywalizowali politycy, społecznicy i liderzy ruchów obywatelskich, ludzie kultury, naukowcy i biznesmeni.

Dr inż. Bożena Tyliszczak (na zdjęciu w czasie gali finałowej plebiscytu „Krakowianin 2014” / fot. A. Banaś, DP) z wykształcenia jest technologiem tworzyw sztucznych. W swoich badaniach zajmuje się interdyscyplinarną tematyką związaną z technologią chemiczną, inżynierią materiałową, nanotechnologią oraz biotechnologią.

Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymała ponad 40 nagród i wyróżnień. Jest mistrzynią w pozyskiwaniu grantów na badania i nieustannie rozwija swoją pracę badawczo-naukową.

Dr inż. Bożena Tyliszczak uczestniczy w pierwszym w Polsce programie mentoringu kobiecego w branży technologicznej i nauce - „Lean in STEM” (Science, Technology, Engineering, Math). Od 2013 roku jest członkiem Rady Młodych Naukowców.

Relacja z gali finałowej plebiscytu „Krakowianin 2014” na stronie internetowej: www.dziennikpolski24.pl