Prawie 50 sztafet wystartowało w 39. Biegu Kościuszkowskim

Prawie pięćdziesiąt sztafet i ponad 200 zawodniczek i zawodników pobiegło w 39. Ulicznym Biegu Sztafetowym Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki, zorganizowanym przez Politechnikę Krakowską, 24 marca br.

Trasa głównego biegu, w którym rywalizowało dwadzieścia sztafet męskich, prowadziła sprzed Politechniki Krakowskiej (na zdjęciu obok start biegu / fot. E. Deskur-Kalinowska) przez Rynek na Kopiec Kościuszki. Pierwsze miejsce zajęła sztafeta Akademii Górniczo-Hutniczej, za nią na podium stanęła sztafeta Uniwersytetu Pedagogicznego, a na miejscu III - Akademii Wychowania Fizycznego. Najlepsza ze sztafet służb mundurowych, 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, zajęła V miejsce.

Dwadzieścia jeden sztafet żeńskich rywalizowało na czterech okrążeniach wokół krakowskiego Rynku. Wśród kobiet najlepsza była sztafeta Miejskiego Ośrodka Sportów Młodzieżowych z Bytomia przed krakowskimi uczelniami AWF i AGH.

W klasyfikacji o Puchar Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego zwyciężyła Oliwia Olszok przed Sarą Marmon i Katarzyną Chryczyk, natomiast najlepszy w pierwszej zmianie biegu mężczyzn Dawid Walowski zwyciężył w Memoriale im. Piotra Jeża, jednego z pomysłodawców Biegu Kościuszkowskiego. Drugi był Michał Górkiewicz, a trzeci Bartosz Karoń.

W konkurencji osób niepełnosprawnych zwyciężyli przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej, przed Politechniką Krakowską i Uniwersytetem Pedagogicznym.

Puchary i nagrody fundowały władze samorządowe oraz prywatni sponsorzy. W zawodach od lat startują w większości studenci, ale także mieszkańcy Krakowa i okolic, osoby niepełnosprawne. Organizowany jest też bieg VIP-ów, w tym roku wśród nich biegli m.in. wicekonsul USA Andrew Caruso i kanclerz PK dr Paweł Modrzyński.

Całość sportowej imprezy zakończyła się wręczeniem nagród dla najlepszych sztafet i zawodników w hali sportowej Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej.

Bieg odbywa się w rocznicę złożenia (w 1794 roku) przez Tadeusza Kościuszkę uroczystej przysięgi narodowi na Rynku Głównym w Krakowie. Jego organizatorami są Politechnika Krakowska, uczelniany klub AZS PK oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK.

Tegoroczny bieg był jedną z imprez towarzyszących jubileuszowi 70-lecia Politechniki Krakowskiej.

Zobacz także: Fotorelacja z 39. Biegu Kościuszkowskiego / fot. P. Gibas.