Rejestracja dawców szpiku „Dwa wymazy & do bazy”

Pod patronatem rektora Politechniki Krakowskiej i przy czynnym wsparciu studentów, po raz kolejny na terenie naszej uczelni, w dniach 22, 23 i 25 kwietnia odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w ramach projektu „Dwa wymazy & do bazy”, organizowana przez Fundację DKMS Polska.

Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Miejsca i godziny rejestracji na kampusach PK:

1. Budynek galerii „Gil” w godzinach 9.00-18.00
2. Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki (hol główny) w godzinach 9.00-18.00
3. Wydział Mechaniczny (budynek nr 5, hol główny) w godzinach 9.00-18.00
4. Osiedle Studenckie Politechniki Krakowskiej (budynek DS-1) w godzinach 13.00-21.00.

Ambasadorami akcji na terenie Politechniki Krakowskiej są: Kaja Błażejowska, Magdalena Bodziony, Magdalena Cholewa, Adam Matysiak, Luiza Niemiec, Marta Pasierbek, Przemysław Styczyński, Monika Świerczek, Mateusz Urbaniak, Karolina Tomaszkiewicz.

Fundacja DKMS Polska, utworzona w 2008 roku, jest niezależną organizacją typu non-profit. Dotychczas zarejestrowała i przebadała ponad 663 tys. potencjalnych dawców.

W projekcie bierze udział ponad 120 szkół wyższych z całego kraju. W ramach czterech edycji projektu studenckiego zarejestrowało się ponad 54 tys. osób, z czego 70 z nich zostało faktycznym dawcą.