Budowlani olimpijczycy nagrodzeni przez Politechnikę Krakowską

Laureaci XXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych z południowej Polski gościli na Politechnice Krakowskiej. W środę 8 kwietnia, w sali senackiej podjęli ich rektor prof. Kazimierz Furtak oraz dziekani Wydziałów Inżynierii Lądowej i Inżynierii Środowiska, na których prowadzony jest kierunek budownictwo.

„To dla nas ważne święto, bo gościmy wyjątkową młodzież. Wybraliście piękny zawód budowlańca, piękny m.in. dlatego, że wiąże się ze służbą drugiemu człowiekowi” - podkreślił podczas uroczystości rektor prof. Kazimierz Furtak. „Budownictwo bardzo się zmienia, rozwijane są w jego ramach nowe obszary wiedzy, przywiązuje się coraz większą wagę do zagadnień związanych z jakością środowiska zamieszkania czy energooszczędnością. Ten rozwój wymaga stałego dokształcania specjalistów tej branży. Wy, startując w olimpiadzie i zdobywając w niej zaszczytne sukcesy, udowodniacie, że chcecie wiedzieć więcej niż wymagają programy szkolnej edukacji. To znakomicie wróży waszej przyszłości” - mówił prof. Furtak.

Jak przypomniał rektor PK, laureaci i finaliści stopnia centralnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, zgodnie z postanowieniem Senatu PK, przyjmowani są na studia (kierunek budownictwo) na Politechnice Krakowskiej bez postępowania kwalifikacyjnego.

Okręgowy etap olimpiady, w którym wzięło udział 97 uczniów z południowej Polski, wygrał Konrad Lubelski z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach, drugie miejsce zajął Marek Nowak z Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej, a trzecie Piotr Rybus z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach.

W klasyfikacji szkół najlepszy okazał się Zespół Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej, trzech jego uczniów znalazło się w gronie 12 laureatów konkursów, którzy awansowali do zawodów centralnych (17 kwietnia 2015 r. w Warszawie). Na kolejnych miejscach znalazły się Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem i Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej.

Najlepsi olimpijczycy z okręgowego etapu olimpiady otrzymali cenne nagrody (m.in. laptopy, tablety, sprzęt turystyczny, specjalistyczne książki) od rektora PK, a także od dziekanów Wydziałów Inżynierii Środowiska i Inżynierii Lądowej oraz sponsorów, m.in. Stowarzyszenia Producentów Cementu, firm „Fakro” i „Janus” oraz Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Nagrodzeni laureaci to:

Jakub Gołąb - Zespół Szkół nr 1 w Limanowej
Michał Pajor - Zespół Szkół nr 1 w Limanowej
Piotr Dutka - Zespół Szkół nr 1 w Limanowej
Tomasz Rajchel - Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w  Krakowie
Szymon Bukowski - Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w  Krakowie
Robert Pawlarczyk - Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem
Arkadiusz Takuśki - Zespół Szkół Technicznych w Nowym Targu
Konrad Lubelski - Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach
Piotr Rybus - Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach
Wojciech Zapiór - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w  Brzesku
Dawid Zelek - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej
Marek Nowak - Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej.

Na zdjęciu, uczestnicy spotkania w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, 8 kwietnia br. / fot. Jan Zych.