Uczczenie ofiar zamachu na uniwersytecie w Garissie

Politechnika Krakowska, na apel Rady Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich (Council of European University Association - EUA), przyłączyła się do symbolicznego aktu uczczenia pamięci ofiar zamachu terrorystycznego w Garissa University College.

Uczczeniem pamięci 147 zamordowanych studentów oraz wyrazem solidarności z ich rodzinami i całym narodem Kenii była minuta ciszy, która zapadła jednocześnie we wszystkich europejskich uczelniach akademickich w poniedziałek 27 kwietnia, o godz. 12.00.

Przedstawiciele działających w Europie krajowych konferencji rektorów na posiedzeniu EUA, 15 kwietnia br. w Antwerpii, określili zamach w Garissa University College jako wymierzony w fundamentalne dla kultury europejskiej wartości, takie jak prawo do nauki i wolności poglądów.

Komunikat EUA, dotyczący zamachu w Garissa University College, jest dostępny na stronie internetowej Council of European University Association.

Stowarzyszenie EUA zrzesza 850 europejskich uczelni akademickich oraz 33 krajowe konferencje rektorów. Polskę reprezentuje przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. dr hab. Wiesław Banyś.

2 kwietnia br. na kenijskim uniwersytecie w Garissie (ok. 200 km od granicy z Somalią), z rąk napastników z somalijskiej radykalnej organizacji islamistycznej al-Shabab, zginęło 147 studentów, a wielu innych zostało rannych.