Politechnika na XV Festiwalu Nauki w Krakowie

Festyn na Rynku Głównym, zawody sportowe na krakowskich Błoniach, prezentacje, pokazy, wykłady i wystawy oraz imprezy towarzyszące XV Festiwalowi Nauki w Krakowie odbędą się w tym roku pod hasłem „Oświeć się!”.

W Festiwalu weźmie udział 18 krakowskich szkół wyższych oraz zaproszone instytucje.

Centrum wydarzeń festiwalowych zlokalizowane będzie tradycyjnie na płycie Rynku Głównego, gdzie powstanie Festiwalowe Miasteczko Naukowe. W ciągu trzech dni festiwalowych, od 21 do 23 maja, zaprezentują się tam wszystkie wydziały Politechniki Krakowskiej.

Na stoisku Wydziału Architektury będzie można obejrzeć wystawy prac malarskich i rysunkowych studentów, interaktywną prezentację działalności wybranych studenckich kół naukowych WA, architektoniczne makiety projektowe, a także wziąć udział w plenerowych warsztatach rzeźbiarskich.

Przedstawiciele Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki będą wykonywać doświadczenia związane z mechaniką i elektrycznością oraz prezentacje dotyczące ciekłych kryształów. Studenci pokażą filmy i prezentacje multimedialne. Odwiedzający stoisko będą mogli także wziąć udział w grze terenowej na temat odkryć w fizyce.

Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej przedstawi zaawansowane techniki komputerowe w naukach elektrycznych oraz m.in. urządzenie służące do generowania ozonu. Dla widzów także quizy na tematy związane z elektrycznością, informatyką i historią techniki oraz konkurs na zaprogramowanie robota. Dla odważnych, lot (symulatorem) na orbitę okołoziemską.

Wydział Inżynierii Lądowej zaprasza na gry, zabawy i quizy o tematyce budowlanej. Publiczność zapozna się z zasadami pracy konstrukcji żelbetowych z betonu i stali, pozna tajemnice budowy mostów, a także weźmie udział w przygotowaniu zbrojenia konstrukcji. Całości dopełnią dwie wycieczki - do Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym PKP PLK i do nastawni stacji Kraków Główny Osobowy.

Na stoisku Wydziału Inżynierii Środowiska można będzie zobaczyć niezatapialną barkę, mikroskop laserowy czy dowiedzieć się, jak zmierzyć wysokość wieży Mariackiej i jakie jest zanieczyszczenie świetlne nocnego nieba nad Krakowem. Dla dzieci i młodzieży WIŚ przygotował warsztaty rysunkowe i warsztaty tworzenia zabawek (nie tylko) z odpadów.

Wybuchowo i kolorowo zapowiada się na stoisku Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, gdzie na zwiedzających będą czekać ciekawe doświadczenia związane z pirotechniką, m.in.: otrzymywanie i spalanie czarnego prochu, barwne pianki, ognie bengalskie, świece dymne o różnej barwie dymu oraz roztwory fluorescencyjne. Chemicy z PK pokażą też jak przemienić wodę w wino, piwo i mleko.

Pokaz robotów i ultralekkiego samochodu ekologicznego dla niepełnosprawnych („Buzz”) oraz prototypu bolidu to m.in. atrakcje stoiska Wydziału Mechanicznego. Oprócz tego WM pokaże widzom model maszyny parowej, powstawanie styropianu oraz zaprezentuje aplikacje interaktywne sterowane za pomocą ruchu.

W sobotę, 23 maja na festiwalowej scenie na Rynku Głównym wystąpią artyści działający przy Politechnice Krakowskiej lub pod jej patronatem: Teatr Tańca „Latiga” (11.20-11.40), zespół cheerleaderek z AZS PK (11.40-12.00) i Krakowska Orkiestra Staromiejska (15.00-15.30).

Dzień wcześniej, w piątek 22 maja (godz. 16.30-17.00), ze specjalnym programem dedykowanym Politechnice Krakowskiej zaprezentuje się publiczności Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, który współtworzony jest przez wiele osób związanych z PK - wychowankowie, studenci, dzieci pracowników.

Szczegóły dotyczące XV Festiwalu Nauki w Krakowie na stronie internetowej: www.festiwalnauki.up.krakow.pl