Coraz bliżej do Centrum Kreatywności i Dizajnu

Jest decyzja w sprawie budowy Centrum Kreatywności i Dizajnu w Krakowie. W jego powstanie zaangażowały się cztery uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Ekonomiczny. W maju ubiegłego roku szkoły wyższe i władze Małopolski podpisały list intencyjny w tej sprawie.

6 lipca tego roku, wojewoda małopolski oraz rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (koordynator projektu) podpisali porozumienie w sprawie lokalizacji dla tego wyjątkowego projektu.

Centrum powstanie na terenach poprzemysłowych Nowej Huty, w budynku dawnej kuźni Huty ArcelorMittal, o powierzchni ok. 3 tys. m kw. Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na 75 mln zł. Budowa będzie częścią projektu inwestycyjnego „KRK NH2”.

Centrum Kreatywności i Dizajnu ma rozwijać potencjał Krakowa, jednego z ważniejszych ośrodków kształcenia projektantów wzornictwa przemysłowego w Polsce. Centrum będzie miejscem współpracy uczelni i firm wokół nowoczesnego projektowania, miejscem gdzie organizowane będą także sympozja, konferencje, wystawy i warsztaty poświęcone dizajnowi. Twórcom projektu zależy również, aby była to instytucja promująca dobre praktyki w zakresie kształtowania przestrzeni publicznej i architektury.

Do przełomowej współpracy krakowskich uczelni, zwłaszcza Politechnika Krakowska wnosi bogate doświadczenie w zakresie projektowania przestrzeni publicznej i architektury, kształci bowiem na blisko związanych z przemysłem kreatywnym kierunkach - architektura oraz architektura krajobrazu oraz od kilku lat na unikatowym kierunku inżynierii wzornictwa przemysłowego.

Na zdjęciu, wyróżniony podczas XXIII Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego 2015 w Warszawie, projekt lampy autorstwa studentów kierunku inżynierii wzornictwa przemysłowego PK / fot. facebook.com/iwp.pk