Studenci architektury organizują 19. OSSĘ

W tym roku Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury (OSSA) organizują studenci Politechniki Krakowskiej, wspierani przez kolegów z Akademii Sztuk Pięknych i Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Krakowie. Od 12 do 19 lipca, 100 młodych adeptów architektury zmierzy się z przekornym tematem „Kontra”. To już 19. edycja kultowej imprezy, której inicjatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury.

W każdej edycji uczestnicy mają odpowiedzieć na zadany wcześniej temat, związany z bieżącymi problemami współczesnych miast oraz architektury. Temat krakowskiej odsłony warsztatów brzmi „Kontra”, bo jak wyjaśniają organizatorzy, warsztaty w Krakowie mają na celu pokazanie różnorodnych form przeciwstawiania się istniejącemu porządkowi.

„Fenomen warsztatów polega na tym, że są oddolną inicjatywą studentów architektury. Są organizowane przez studentów i dla studentów, których inspiruje chęć rozwoju, zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń, a także czerpania z dorobku uznanych architektów i aktywistów, którzy będą podczas warsztatów pełnić rolę tutorów” - podkreśla koordynator krakowskich warsztatów Przemysław Ryłko, student PK.

Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury co roku odbywają się w innym mieście (w ostatnich latach m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie) i gromadzą najbardziej uzdolnionych i kreatywnych studentów architektury z całej Polski. Wykłady, wycieczki i zajęcia warsztatowe, organizowane przez OSSĘ, są pretekstem do twórczych dyskusji i tworzenia nowych koncepcji przestrzeni miejskich.

Aby wziąć udział w krakowskich warsztatach uczestnicy przygotowywali prace kwalifikacyjne, będące interpretacją tematu „CTRL+C, CTRL+V”.  „Napłynęło ponad 200 prac z całej Polski, na podstawie których wybranych zostało 100 uczestników warsztatów. Będą pracować w 10 grupach pod opieką 10 tutorów, poruszając się wokół tematu przewodniego, czyli kontry” - dodaje Przemysław Ryłko.

Organizatorzy podkreślają, że opracowując konkretne przykłady, miejsca lub strategie buntu zaobserwowane w mieście, uczestnicy będą mogli ocenić to zjawisko, podjąć próby zrozumienia, wyjaśnienia, zażegnania istniejących konfliktów lub rozwinięcia ich w kierunku pozytywnej zmiany w przestrzeni, o sile i formie, które uznają za odpowiednią.

Krakowskie warsztaty zostaną uroczyście otwarte 12 lipca o godz. 16.00 w sali audytoryjnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pl. Matejki 13), tu także odbędzie się finisaż warsztatów (18 lipca, g. 11.00). Podczas niedzielnego otwarcia odbędą się wykłady wprowadzające tutorów: Doroty Jędruch (Instytut Architektury) o nawiązaniu do historii architektury, Krzysztofa Nawratka o wpływie polityki na architekturę oraz Francesco Marullo (TU Delft) poruszający kwestie społeczne w architekturze.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń OSSA Kraków 2015 i informacje o warsztatach na stronie www.ossa.krakow2015.pl