35. edycja akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” dobiegła końca. Prezenty o rekordowej wartości ponad 62 tys. zł od 30 listopada do 7 grudnia były dostarczane przez wolontariuszy do małopolskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

 

mik 1

 

Akcja organizowana przez Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej i Radę Osiedla Domów Studenckich PK została zainagurowana 7 listopada i zaangażowało się w nią ponad 80 wolontariuszy. W tym roku akcję można było wesprzeć na kilka sposobów: wrzucając datek do puszki, wspierając zbiórkę finansową online, a także organizując paczkę – ogólną lub personalizowaną – przygotowaną samodzielnie albo w grupie.


Studentom zaangażowanym w akcję udało się w tym roku zebrać do puszek 31 466, 48 zł. Wolontariuszy z puszkami można było spotkać na terenie uczelni oraz Osiedla Akademickiego Politechniki Krakowskiej. Puszki na datki zostały także umieszczone w pomieszczeniach administracyjnych: dziekanatach i sekretariatach. Zbiórkę do puszek umożliwiły również dwie krakowskie parafie: Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie oraz Bazylika św. Floriana w Krakowie.


Zbiórka prowadzona zdalnie za pośrednictwem portalu zrzutka.pl przyniosła kwotę 14 140 zł, czyli przekroczyła zakładany cel o kilkadziesiąt procent. Paczki personalizowane były zorganizowane dla 48 podopiecznych, co w sumie dało wartość 9 600 zł, natomiast wartość paczek ogólnych wyniosła 7560,28 zł. Organizatorzy podkreślają, że w tym roku udało się wesprzeć o 14 podopiecznych więcej. Paczki personalizowane i ogólne otrzymały 174 osoby oraz 10 placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka: Dom Dziecka „Dworek Marzeń” w Olkuszu, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu socjalizacyjnego „Perspektywa” w Bochni, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu socjalizacyjnego w Kłaju, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Radoczy, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Poczty Polskiej w Skawinie, Jednostka Wpierająca Rodzinę – Dąbrowa Tarnowska, Dom Dziecka „Pomocna Dłoń” w Olkuszu, Dom Dziecka nr 1 w Jasieniu, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu socjalizacyjnego „Azymut” w Bochni, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Spokojna Przystań” w Miękini.

 

mikolajki

 

Akcja „Mikołajki – Studenci Dzieciom” organizowana jest przez studentów Politechniki Krakowskiej od 1987 r., kiedy to mieszkańcy akademików przy ul. Skarżyńskiego po raz pierwszy przygotowali prezenty mikołajkowe dla dzieci swoich kolegów i koleżanek z akademika „Rumcajs”.

 

Podsumowanie akcji można zobaczyć także na fanpage'u „Mikołajki – Studenci Dzieciom” – zachęcamy do obserwowania!

 

(JS)

 

Fot. SSPK