Działająca pod patronatem Politechniki Krakowskiej, Krakowska Orkiestra Staromiejska zaprasza na koncert „Legendy Muzyki Rozrywkowej”, który odbędzie się 18 lutego o godz. 16.00 w sali teatralnej przy parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie.Muzycy pod batutą Wiesława Olejniczaka przygotowali program, w którym pojawią się utwory z repertuarów znanych wykonawców, jak np. Bee Gees, Carpenters, Beach Boys, ABBA, Rolling Stones, Michael Jackson, The Doors, Tom Jones, Led Zeppelin czy Robbie Williams.

 

 

KOS LEGENDARNE PRZEBOJE

 

 

Bilety można zakupić poprzez stronę evenea.pl lub bezpośrednio przez koncertem. Więcej informacji, w tym także o zespole, na smkos.pl

 

 

{fastsocialshare}

 

 

 

 


pies

„Podaj łapę” to akcja, której celem jest wsparcie psów i kotów ze schronisk. W tym roku cieszyła się ona tak dużym zainteresowaniem, że została przedłużona do 22 grudnia br.

 

Akcja „Podaj łapę” rozpoczęła się 28 listopada. Dary dla schronisk zbierane były do specjalnie przygotowanych i opisanych pudełek. Akcja miała potrwać do 9 grudnia, ale ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy postanowili przedłużyć ją do 22 grudnia. Tym razem dary będzie można przekazać tylko do jednego kosza zlokalizowanego w holu budynku głównego.


Zbiórkę można wesprzeć ofiarowując lepszej jakości karmy, koce, ręczniki, prześcieradła, kołdry (bez pierza) i zabawki. Zebrane dary trafią do KTOZ w Krakowie oraz przytuliska „Reksio” w Szczucinie. Organizatorem akcji jest Niezależne Zrzeszenie Studentów PK. W przyszłym tygodniu oprócz zbiórki przewidziana jest także niespodzianka dla studentów i pracowników. Wydarzenie można śledzić za pomocą mediów społecznościowych.

 

 

/Fot. Canva Pro Content License/

 

 

{fastsocialshare}

 

 

Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023 poszukuje wolontariuszy. Do programu wolontariatu Igrzysk Europejskich 2023 Organizatorzy chcą zaangażować ok. 8000 osób, które będą pomagać w ponad 20 obszarach, takich jak m.in.: media, transport, logistyka, marketing czy akredytacje.

 

ieIII

 

Kraków i inne polskie miasta od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku będą gospodarzami Igrzysk Europejskich. Do Polski przyjadą sportowcy z 50 krajów, aby zmierzyć się w blisko 30 dyscyplinach i walczyć o medale. Udział w wolontariacie pozwala na bycie częścią tego ważnego wydarzenia. Do zadań wolontariuszy będzie należeć: informowanie kibiców, witanie gości na welcome deskach w hotelach i na lotniskach, pomaganie kibicom z niepełnosprawnościami, działanie w strefach rozgrywek sportowych oraz wspieranie organizatorów w zakresach takich jak: wydawanie akredytacji, wsparcie mediów, logistyka, kierowanie na trybuny, wsparcie zawodników, sędziów i reprezentacji narodowych. 

 

Wolontariat podczas III Igrzysk Europejskich 2023 to doskonała okazja, aby zdobyć pierwsze doświadczenie, a także poszerzyć swoje kompetencje w wielu obszarach. To także możliwość nawiązania nowych znajomości, poznania ludzi z całego świata, podzielenia się swoimi pasjami oraz umiejętnościami. Podczas przyszłorocznych rozgrywek na wolontariuszy Igrzysk Europejskich czeka niesamowita przygoda połączona z międzynarodową i międzypokoleniową integracją oraz możliwość obserwacji z bliska specyfiki organizacji sportowego wydarzenia.

 

Jak zostać wolontariuszem?


Rekrutacja składa się z dwóch etapów. Pierwszy to rejestracja i założenie konta w Portalu Wolontariusza oraz wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Wszystkie niezbędne informacje oraz link do formularza znajdują się na stronie ie2023.pl/wolontariat.

  

Drugim etapem jest rozmowa rekrutacyjna, na którą zostaną zaproszeni wybrani kandydaci. Rozmowy będą prowadzone online za pośrednictwem Portalu Wolontariusza.

  

Podstawowe kryteria to:

  • znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej komunikatywnym;
  • wiek: od 16 lat (w przypadku osób niepełnoletnich wymagana zgoda rodzica lub opiekuna);
  • dyspozycyjność - choć Igrzyska Europejskie trwają od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku, to część działań zacznie się wcześniej (dyżury trwają po kilka godzin).

 

{fastsocialshare} 

 

 

Od 20 stycznia w Hrubieszowskim Domu Kultury będzie można oglądać wystawę zatytułowaną „HRUBIESZOWSKI DOM Z KLIMATEM l HRUBIESZOWSKIE CENTRUM KOMUNIKACYJNE”. Stanowi ona prezentację prac studentów Politechniki Krakowskiej wykonanych w ramach projektu pn. „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”.

 


Plakat-zaproszenie na wystawę Wystawa wcześniej była prezentowana na Politechnice Krakowskiej. W Galerii Gil prace studentów można było oglądać od 23 listopada do 8 grudnia 2022 roku. Tym razem zawita ona do Hrubieszowskiego Domu Kultury. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 20 stycznia o godzinie 12:00.


Na wystawie zostaną zaprezentowane prace studentów Politechniki Krakowskiej, które powstały w ramach projektu pn. „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” w 2022 roku. Zostały one wykonane podczas praktyk inwentaryzacyjnych i pleneru malarskiego w Hrubieszowie w ramach działania „Hrubieszowski dom z klimatem” oraz warsztatów projektowych i prac dyplomowych w ramach działania „Hrubieszowskie centrum komunikacyjne”. Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia.


Do wystawy zostanie dołączona dodatkowa plansza. Przedstawia ona koncepcję Hrubieszowskiego Centrum Komunikacyjnego, która została opracowana przez zespół pod kierunkiem dr inż. arch. Izabeli Sykty. W jego skład weszli pracownicy Politechniki Krakowskiej: dr hab. inż. arch. Agnieszka Ozimek, dr inż. arch. Damian Poklewski-Koziełł, dr inż. arch. Marcin Gierbienis i mgr inż. arch. kraj. Agnieszka Greniuk z Wydziału Architektury oraz dr inż. Mariusz Dudek z Wydziału Inżynierii Lądowej we współpracy autorskiej ze studentami i absolwentami PK – mgr. inż. arch. kraj. Aleksandrą Szczypka, inż. arch. kraj. Magdaleną Marasik i studentem kierunku transport Jakubem Florczykiewiczem.


W maju 2022 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyły się partycypacyjne warsztaty projektowe pt. „Centrum komunikacyjne Hrubieszowa – nowa brama do miasta”, w których uczestniczyli studenci architektury, architektury krajobrazu i transportu z Politechniki Krakowskiej. Pod okiem pracowników dydaktyczno-naukowych opracowali oni koncepcję Hrubieszowskiego Centrum Komunikacyjnego, której celem było przedstawienie wstępnej propozycji projektowej architektoniczno-funkcjonalnej dla planowanego centrum komunikacyjnego przy ul. Piłsudskiego w Hrubieszowie. Koncepcja została przekazana do Biura Projektu Rozwój Lokalny w Hrubieszowie do dalszych prac projektowych. Ich efektem będzie realizacja dworca autobusowego.


Politechnika Krakowska jest partnerem projektu pn. „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” realizowanego w ramach programu „Rozwój lokalny” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Głównym celem tego projektu jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego miasta.

 

(jg)

 

 

{fastsocialshare}

 

 
 
Konkurencja na rynku pracy jest spora. Osoby ubiegające się o dobrą posadę poszukują różnych sposobów na to, by ich kandydatura wyróżniała się spośród innych. W wielu branżach – oprócz kompetencji miękkich – wciąż liczy się także odpowiednie wykształcenie. Często przepustką do dobrej pracy jest dyplom renomowanej uczelni. I tu z pomocą przychodzi Politechnika Krakowska, która oferuje możliwość uzyskania tytułu magistra na kierunkach cieszących się zainteresowaniem firm. Rekrutacja na studia II stopnia właśnie się rozpoczęła. 
 
Absolwenci PK pozują z dyplomami przed popiersiem Tadeusza Kościuszki na kampusie uczelniZawody przyszłości 

Na rynku pracy wciąż jest duże zapotrzebowanie na absolwentów kierunków technicznych. Jak wynika z najnowszego raportu płacowego opracowanego przez Hays Poland*, największą otwartością na rekrutację wykazują się pracodawcy działający m.in. w branżach IT, inżynieryjnej, finansowo-księgowej oraz e-commerce i digital. Kierunki znajdujące się w ofercie studiów magisterskich na Politechnice Krakowskiej odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy. Co więcej, uczelnia od kilku lat bada losy swoich absolwentów. Z raportów wynika, że ponad 90 proc. wychowanków Politechniki znajduje pracę do maksymalnie 6 miesięcy po ukończeniu studiów, a przeważająca część pracuje jeszcze przed obroną dyplomu. Ukończenie studiów II stopnia sprzyja znalezieniu pracy w zawodzie. Zdecydowana większość badanych potwierdza, że wykonywane przez nich obowiązki zawodowe są zgodne ze zdobytym wykształceniem. 
 
Pracodawcy szukają praktycznej wiedzy 

Przeglądając oferty pracy, bardzo często można znaleźć zapis „wymagane doświadczenie”. Jak spełnić to kryterium, będąc świeżo upieczonym absolwentem uczelni? Oczywiście można podjąć pracę jeszcze na studiach, a także wykorzystać szanse, które dają praktyki i staże. Bazę ofert pracy, praktyk i staży można znaleźć na stronie Biura Karier PK. Ponadto, Politechnika Krakowska prowadzi współpracę z otoczeniem biznesowym, co daje studentom możliwość odbywania praktyk i staży w firmach często oferujących stypendia oraz zatrudnienie po studiach. Wiele z tych firm patronuje konkretnym kierunkom studiów, współtworzy ich programy, daje dostęp do zaplecza technologicznego oraz dzieli się wiedzą dzięki wykładom i prelekcjom z udziałem swoich pracowników. Należą do nich m.in. ABB, patron kierunku infotronika, czy SIEMENS Mobility, patron kierunku środki transportu i logistyka. Absolwenci Politechniki Krakowskiej zyskują praktyczne umiejętności również dzięki zajęciom w laboratoriach (wkrótce do użytku zostanie oddane unikatowe na skalę światową Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej) i udziałowi w projektach badawczych. 
 
Kompetencje miękkie 

Pracodawcy, oprócz wiedzy i doświadczenia zawodowego, niejednokrotnie wymagają także posiadania tzw. umiejętności miękkich. Firmy często podkreślają, że zależy im na pracownikach, którzy np. potrafią współpracować w zespołach. W rozwijaniu takich umiejętności pomocne może okazać się zaangażowanie w organizacjach studenckich. Uczący się na Politechnice Krakowskiej studenci mają szansę włączyć się w tego typu działania np. w ramach kół naukowych – aż ponad 90 na całej uczelni. Koła naukowe pozwalają rozwijać kompetencje miękkie, a równocześnie zainteresowania naukowe. Do szlifowania umiejętności miękkich przydają się też odpowiednie kursy. Tu z pomocą przychodzi oferta politechnicznego Biura Karier. 
 
Jak znaleźć pierwszą pracę?

Może wydawać się, że znalezienie pracy to łatwe zadanie. Wystarczy odszukać ofertę i zaaplikować. Jednak często okazuje się to nieco trudniejsze. Do głowy przychodzą różne pytania, na które trudno znaleźć odpowiedź. Oczywiście w takiej sytuacji najlepsza byłaby możliwość osobistego spotkania z rekruterami czy przedstawicielami firm. I właśnie dlatego Politechnika Krakowska organizuje Inżynierskie Targi Pracy. Uczestniczą w nich przedstawiciele różnych branż, w tym: budowlanej, architektonicznej, elektronicznej, IT, energetycznej, mechanicznej, produkcyjnej, konstrukcyjnej, telekomunikacyjnej. Warto zauważyć, że obecni na targach pracodawcy pochlebnie wypowiadają się o absolwentach Politechniki Krakowskiej, którzy już u nich pracują i podkreślają ogromne zapotrzebowanie rynku na inżynierów i magistrów inżynierów. 
 
Zdobądź dobry zawód

W miesięczniku „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” (grudzień 2022)*, opracowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, znalazło się stwierdzenie, że liczba absolwentów kierunków informatyczno-technicznych jest zbyt niska, by zaspokoić potrzeby rynku pracy. Myśląc o przyszłości zawodowej, warto przyglądać się ofertom uczelni technicznych. Tego typu kierunki dostępne są na Politechnice Krakowskiej, gdzie 16 stycznia br. rozpoczęła się rejestracja na studia II stopnia (stacjonarne oraz niestacjonarne), które zostaną uruchomione w semestrze letnim, czyli od 27 lutego. Rejestracji można dokonać za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego z poziomu Portalu Rekrutacyjnego. Znajdują się tam również wszystkie niezbędne informacje dotyczące rekrutacji oraz kierunków studiów. 
 

Ciekawą nowością w tej rekrutacji jest prowadzony na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki kierunek w języku angielskim Environmental and land engineering. Kierunek ma interdyscyplinarny charakter oraz pozwala na zdobycie praktycznych umiejętności projektanta korzystającego z najnowszych proekologicznych i efektywnych ekonomicznie rozwiązań. Dzięki podpisanej przez Politechnikę Krakowską umowie o współpracy, studenci kierunku Environmental and land engineering będą mogli odbyć część kształcenia na Università di Cagliari we Włoszech, co pozwoli im na uzyskanie dyplomów obu uczelni.

 

Nowością – także na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki – jest również możliwość kontynuowania nauki na studiach II stopnia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna.

 
Elektroniczna rejestracja kandydatów na Wydziałach: Informatyki i Telekomunikacji, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki, Inżynierii i Technologii Chemicznej, Mechanicznym, a także kierunku międzywydziałowym gospodarka przestrzenna potrwa do 6 lutego (do godz. 14.00). Nieco wcześniej zakończy się rejestracja na Wydział Architektury – 3 lutego. Na WA oraz w przypadku rekrutacji na kierunki prowadzone w języku angielskim należy spodziewać się dodatkowych kryteriów kwalifikacyjnych. Przykładowo, kandydaci na architekturę lub architekturę krajobrazu muszą przygotować portfolio. Wszystkie szczegóły znajdują się na rekrutacja.pk.edu.pl
 
Start na rynku pracy to wyzwanie. W wielu zawodach studia magisterskie są wciąż wymagane w procesie rekrutacji. W przypadku pozostałych branż często stanowią one dodatkowy atut w CV kandydata. Warto jednak pamiętać o tym, że studia II stopnia to szansa na poszerzenie wiedzy i wzmocnienie pozycji na rynku pracy. Jest to też czas, który można wykorzystać na rozwój osobisty.
 
(jg)
 
 
 
_______________________________________________________________
 
Hays Poland RAPORT PŁACOWY 2023 [dostęp: 12.01.2023]
 
 
 
 
Fot. Jan Zych 
 
 
 
 
{fastsocialshare}
 
 
 
Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” zaprasza wszystkich chcących zasilić jego szeregi na przesłuchania, które odbywają się w każdy wtorek i środę marca w budynku Wydziału Architektury przy ul. Warszawskiej 24 (sala 102).  
 
Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” powstał w 1990 r. Od 2001 r. jego dyrygentem jest mgr Marta Stós. Zespół gromadzi studentów i absolwentów krakowskich szkół wyższych. „Cantata” prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar składający się z utworów polskich i zagranicznych. Chór aktywnie uczestniczy w życiu Politechniki Krakowskiej uświetniając oficjalne uroczystości, a także jest stale obecny na mapie kulturalnej Krakowa. W ciągu trzydziestu lat działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas krajowych i zagranicznych konkursów oraz festiwali.
 
Trwa nabór do chóru „Cantata”. Szansa na dołączenie nadarza się w każdy wtorek (godz. 18.00-19.00) oraz środę (godz. 10.00-12.00). Po zakończeniu marcowego naboru, osoby zainteresowane wstąpieniem do Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata” powinny wysłać wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chór Cantata podczas występuRozwijają swój talent, zdobywają nagrody, uczestniczą w życiu kulturalnym Krakowa, uświetniają uroczystości Politechniki Krakowskiej – istniejący od ponad 30 lat Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” ma się bardzo dobrze, a teraz zaprasza wszystkich zainteresowanych do zasilenia jego szeregów. Zapisy odbywają się we wtorki i piątki (godz. 10.00-13.00). 
 
Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” powstał w 1990 r. Od 2001 r. jego dyrygentem jest mgr Marta Stós. Zespół gromadzi studentów i absolwentów krakowskich szkół wyższych. „Cantata” prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar składający się z utworów polskich i zagranicznych. W ciągu ostatnich lat chór zdobył m.in.: I miejsce w kategorii chórów akademickich podczas XX Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”, dwa Srebrne Dyplomy Międzynarodowego Konkursu „Voce Magna” w Żylinie (Słowacja) i Ogólnopolskiego Konkursu „O złotą strunę” w Niepołomicach, I miejsce w V Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2018”, II miejsce w XXXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2020”. Ostatnio politechnicznych chórzystów można było usłyszeć podczas inauguracji roku akademickiego 2022/23 na PK. 
 
Obecnie trwają zapisy do Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata”. Można ich dokonać we wtorki i piątki (godz. 10.00-13.00) w Muzeum Politechniki Krakowskiej (sala 1.01, budynek „Areszt”) przy ul. Warszawskiej 24. Z chórem można też kontaktować się za pomocą poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 
 
(bk)
 
Fot. Jan Zych
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}

 

 

Architektura i urbanistyka z prestiżową kategorią A+, siedem kategorii A dla pozostałych dyscyplin nauki, uprawianych na PK - Politechnika Krakowska otrzymała ostateczne decyzje Ministerstwa Edukacji i Nauki o wynikach ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021. W wyniku odwołań złożonych przez uczelnię od lipcowych decyzji wyższe oceny otrzymały architektura i urbanistyka (awans z kat. A do A+) oraz informatyka techniczna i telekomunikacja (awans z kat. B+ do A). – Jesteśmy dumni ze znakomitych wyników ewaluacji naszej działalności naukowej. Dają nam pełne uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. Są wyrazem uznania dla naszej aktywności badawczej, publikacyjnej i patentowej. Potwierdzają też, że nasza praca badawcza ma istotny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki – mówi rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz. 

 

 

A+ oraz 7x A

 ewaluacja wyniki 2023

Politechnika Krakowska poddała ewaluacji działalność naukową w ramach 8 dyscyplin. Zgodnie z ostatecznymi decyzjami MEiN wszystkie otrzymały kategorię naukową A+ (poziom wiodący) lub A (poziom bardzo dobry). To oznacza, że we wszystkich tych dyscyplinach uczelnia ma prawo m.in. do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego(przedłużenie uprawnień dla 7 dyscyplin oraz nabycie uprawnień przez najmłodszą na PK - informatykę techniczną i telekomunikację), prowadzenia kształcenia na studiach i w ramach Szkoły Doktorskiej.

 

Najwyższa możliwą kategorię A+ otrzymała dyscyplina "architektura i urbanistyka", w ramach której działalność naukową prowadzi Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.

 

Kategorię A otrzymały dyscypliny:

  • informatyka techniczna i telekomunikacja (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)
  • automatyka, elektronika i elektrotechnika (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej)
  • inżynieria chemiczna (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
  • inżynieria lądowa i transport (Wydział Inżynierii Lądowej)
  • inżynieria materiałowa (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki)
  • inżynieria mechaniczna (Wydział Mechaniczny)
  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki)

Kategorię A+ otrzymują wybrane jednostki, które spełniają wymagania kategorii A, a – na podstawie odrębnej oceny eksperckiej – wyróżniają się szczególnie wysokim poziomem działalności naukowej. Architektura i urbanistyka to jedna ze sztandarowych dyscyplin nauki i dydaktyki na Politechnice Krakowskiej, uczelnia prowadzi działalność badawczą i kształcenie w jej ramach od początku istnienia. Prowadzone na WA kierunki studiów I i II stopnia architektura oraz architektura krajobrazu posiadają prestiżowe krajowe i zagraniczne akredytacje. Kierunkowi architektura Polska Komisja Akredytacyjna przyznała Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii „Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu”. Jest jedynym kierunkiem w Polsce z prestiżową akredytacją Royal Institute of British Architects (RIBA, Królewski Instytut Architektów Brytyjskich), przyznaną ostatnio na kolejne 5 lat (do 2027 roku). Z kolei kierunek architektura krajobrazu na PK ponownie uzyskał – także do roku 2027 r. - akredytację International Federation of Landscape Architects Europe (IFLA), europejskiego oddziału najstarszej organizacji zrzeszającej architektów krajobrazu na świecie i uznanej przez UNESCO za reprezentanta i promotora tego zawodu.

 

Architekci i architekci krajobrazu z WA PK zaangażowani się nie tylko w działalność naukową, ale i w bardzo szeroką współpracę z otoczeniem gospodarczym i samorządowym. W rolach ekspertów, projektantów, opiekunów grup studenckich angażują się w liczne projekty architektoniczne i urbanistyczne i planistyczne służące m.in. rewitalizacji przestrzeni miejskich, terenów poprzemysłowych i wiejskich, odnowie i ochronie zabytków, kreowaniu i ochronie zespołów zieleni, także zwiększaniu dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni publicznych.

 

 

Ewaluacja PK a inne wskaźniki naukowe

 

– Wyniki ewaluacji także w pozostałych dyscyplinach nauki – kategorie A dla siedmiu, czyli wszystkich pozostałych dyscyplin nauki poddanych przez nas ocenie potwierdzają bardzo wysoki poziom działalności badawczej Politechniki Krakowskiej i jej niewątpliwy wpływ na społeczeństwo i gospodarkę – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz. Wyniki polskiej ewaluacji są spójne z innymi – krajowymi i międzynarodowymi – wskaźnikami wartości działalności naukowej pracowników Politechniki Krakowskiej. Uczelnia regularnie plasuje się w czołówce zestawień Urzędu Patentowego RP pod względem liczby zgłoszeń patentowych i uzyskanych patentów. W ostatnim roku zwiększyła się liczba naukowców z Politechniki w rankingu TOP 2 procent najczęściej cytowanych na świecie (zestawienie najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie opracowują analitycy z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier i firmy SciTech Strategie). Krakowska uczelnia jest też widoczna w międzynarodowych rankingach (m.in. THE World University Ranking, THE World University Rankings by Subjects, QS World University Ranking, QS Emerging Europe and Central Asia University Rankings, CWTS Leiden Ranking, US News Best Global Universities Ranking, US News Best Global Universities in Europe Ranking, Webometrics Ranking of World Universities).

 

 

Reformy i system motywacyjny kluczem do sukcesu

 

W drodze do ewaluacyjnego sukcesu społeczność Politechniki Krakowskiej, jej władze rektorskie i dziekańskie tej i ubiegłych kadencji podjęły wiele starań, by wspierać pracowników w ich wysiłku badawczym, publikacyjnym i patentowym. Działania te poprzedziły analizy efektywności naukowej poszczególnych naukowców i zespołów badawczych PK. – Warto podkreślić dobre przygotowanie naszej uczelni do funkcjonowania w nowej akademickiej rzeczywistości, wyznaczonej przez zapisy nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. W sposób przemyślany, choć nie bez żywej dyskusji wewnątrz naszej społeczności, przeprowadzona została w ubiegłej kadencji reforma na PK. Doprowadziła ona do skoncentrowania działalności badawczej w ramach wiodących dyscyplin naukowych i wokół wydziałów, a w rękach dziekanów pozostawiła zarządzanie radami naukowymi dyscyplin. To zapewniło uczelni sprawność zarządczą i przejrzystość kompetencyjną. Ten model prowadzenia działalności naukowej zaproponowały władze ubiegłej kadencji z rektorem prof. Janem Kaziorem na czele – wyjaśnia rektor PK Andrzej Białkiewicz. 

 

Uczelnia uruchomiła programy nagród finansowych za osiągnięcia naukowe oraz premii finansowych dla liderów naukowych dyscyplin. – Powołaliśmy także Centrum Doskonalenia Badań Naukowych, specjalną jednostkę, która w sposób systemowy wspiera interdyscyplinarną współpracę naszych zespołów badawczych, z drugiej zaś strony pomaga w indywidualnym rozwooju naszych naukowców, edukując i szkoląc ich m.in. w metodyce przygotowywania wartościowych prac naukowych. Korzystaliśmy z zaawansowanych narzędzi do bieżącego monitoringu osiągnięć poszczególnych pracowników. Zwiększyliśmy też finansowanie m.in. na procesy publikacyjne i patentowanie, powiększyliśmy skład zespołu rzeczników patentowych – mówi prof. Andrzej Białkiewicz.

 

Już w lipcu 2022 r., w wyniku pierwszego etapu ewaluacji, Politechnika Krakowska uzyskała bardzo dobre oceny w ewaluacji (7 kategorii A oraz B+ dla informatyki). Władze uczelni i rad naukowych dyscyplin po analizie wyników decydowały jednak o złożeniu tzw. odwołań w sprawie trzech dyscyplin. Dwa z nich zostały uwzględnione (dyscyplina inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka pozostała z kategorią A).

 

 

Ewaluacja po nowemu

 

W 2022 r. ewaluację jakości działalności naukowej w Polsce przeprowadzono według innych zasad niż poprzednio. Oceniana była jakość działalności naukowej w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie, a nie jednostki naukowe (wydziały) uczelni, tak jak to miało miejsce dotychczas. Ponadto wzięto pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących konkretną dyscyplinę. Podstawowymi kryteriami branymi pod uwagę podczas oceny były: poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej (kryterium I), efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (kryterium II), wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (kryterium III).

 

Ewaluację przeprowadziła Komisja Ewaluacji Nauki (KEN), będąca organem opiniodawczo-doradczym ministra nauki. Na podstawie jej szczegółowych raportów oraz zaproponowanej (uchwałą KEN) propozycji oceny, kategorię poszczególnym dyscyplinom (A+, A, B+, B, C) przyznało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Od pierwszej oceny uczelnie mogły złożyć odwołania. Decyzje MEiN w sprawie odwołań są ostatecznymi wynikami ewaluacji (strona może jeszcze – w wypadku uznania ich za niezgodne z prawem – złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego). Od przyznanych kategorii naukowych zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów oraz kwota subwencji, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.

 

(mas)

 

 

 

 

{fastsocialshare}

 
 
Początek roku 2023 jest niezwykle pomyślny dla Politechniki Krakowskiej. Uczelnia otrzymała – w odpowiedzi na przekazane wcześniej odwołania – decyzje Ministerstwa Edukacji i Nauki związane z ewaluacją działalności naukowej za lata 2017-2021. Na ich mocy dyscyplinie architektura i urbanistyka została przyznana kategoria naukowa A+ (wcześniej A), zaś informatyka techniczna i telekomunikacja otrzymała kategorię A (wcześniej B+). Oznacza to, że uczelnia, która poddała ewaluacji w sumie 8 dyscyplin naukowych, może poszczycić się najwyższymi kategoriami oceny. Kategorię A posiada aż siedem dyscyplin: informatyka techniczna i telekomunikacja; automatyka, elektronika i elektrotechnika; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Najwyższą kategorię A+ zdobyła architektura i urbanistyka. Wynik Politechniki Krakowskiej wypada znakomicie na tle innych polskich uczelni technicznych, na których uprawiane są te same dyscypliny naukowe oraz plasuje PK w ścisłej czołówce szkół wyższych w kraju.
 
– Jesteśmy dumni ze znakomitych wyników ewaluacji naszej działalności naukowej. Są wyrazem uznania dla naszej aktywności badawczej, publikacyjnej, patentowej oraz w obszarze współpracy z przemysłem. Potwierdzają, że nasza praca naukowa ma istotny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki – podkreśla rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz. Jak przypomina, w drodze do ewaluacyjnego sukcesu społeczność Politechniki Krakowskiej i jej władze rektorskie i dziekańskie tej i ubiegłych kadencji podjęły wiele starań, by wspierać pracowników w ich wysiłku badawczym, publikacyjnym i patentowym, pozytywnie motywować i inspirować. 
 
– Nie sposób wymienić wszystkich działań podjętych w ostatnich latach, ale warto podkreślić dobre przygotowanie naszej uczelni do funkcjonowania w nowej akademickiej rzeczywistości, wyznaczonej przez zapisy nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. W sposób przemyślany, oparty na żywej dyskusji politechnicznej społeczności, przeprowadzona została w ubiegłej kadencji reforma na PK, która doprowadziła do skoncentrowania działalności badawczej w ramach wiodących dyscyplin naukowych wokół wydziałów i pozostawiła w rękach dziekanów zarządzanie radami naukowymi dyscyplin. To zapewniło nam sprawność zarządczą i przejrzystość kompetencyjną. Uruchomiliśmy programy nagród finansowych za osiągnięcia naukowe oraz premii finansowych dla liderów naukowych dyscyplin. Powołaliśmy Centrum Doskonalenia Badań Naukowych, które z jednej strony wzmocniło interdyscyplinarną współpracę naszych zespołów badawczych, z drugiej wsparło indywidualny rozwój naszych naukowców, edukując i szkoląc ich  m.in. w metodyce  przygotowywania wartościowych prac naukowych. Korzystaliśmy z zaawansowanych narzędzi do bieżącego monitoringu osiągnięć poszczególnych pracowników. Zwiększyliśmy też finansowanie m.in. na procesy publikacyjne i patentowanie – mówi prof. Andrzej Białkiewicz.
 
W 2022 r. ewaluację przeprowadzono według całkowicie innych zasad niż poprzednio. Oceniana była jakość działalności naukowej w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie, a nie jednostki naukowe (wydziały) uczelni, tak jak to miało miejsce dotychczas. Ponadto wzięto pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących konkretną dyscyplinę. Od przyznanych kategorii naukowych zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów oraz kwota subwencji, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.
 ewaluacja wyniki 2023
Ewaluację jakości działalności naukowej przeprowadziła Komisja Ewaluacji Nauki (KEN), będąca organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki. Na podstawie jej szczegółowych raportów oraz zaproponowanej (uchwałą KEN) propozycji oceny, kategorię poszczególnym dyscyplinom przyznaje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Podstawowymi kryteriami branymi pod uwagę podczas oceny były: poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej (kryterium I), efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (kryterium II), wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (kryterium III). 
 
Ocena poziomu naukowego w ramach I kryterium dotyczy artykułów naukowych (zarówno tych z wykazu, jak i spoza wykazu), monografii, redakcji monografii i autorstwa rozdziałów w monografiach (tych z wykazu, jak i spoza wykazu), a także przyznanych patentów na wynalazki. Efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (kryterium II) ocenia się na podstawie wysokości środków pozyskanych na projekty badawcze w ramach konkursów organizowanych przez instytucje unijne, zagraniczne, NCBR, NCN. W kryterium tym brano pod uwagę również komercjalizację wyników badań lub prac rozwojowych, a także prace naukowe realizowane na zlecenie podmiotów spoza sektora szkolnictwa wyższego i nauki. Ocenę wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (kryterium III) przeprowadzono na podstawie opisów udowadniających związek między badaniami a funkcjonowaniem administracji, ochroną zdrowia, kulturą itp. Przy ocenie tego kryterium uwzględniono tzw. studium indywidualnych przypadków, które pozwala na rzetelny pomiar i ocenę wspomnianego wpływu.
 
Otrzymane z Ministerstwa Edukacji i Nauki decyzje dotyczące oceny poszczególnych dyscyplin naukowych uprawianych na Politechnice, wskazują na bardzo wysoki poziom prowadzonych tu badań.
 
Politechnika Krakowska otrzymała kategorię naukową A+ w dyscyplinie architektura i urbanistyka.
 
PK posiada kategorię naukową A w dyscyplinach:
 
To oznacza, że we wszystkich tych dyscyplinach Politechnika ma prawo do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego przez najbliższe lata. To przedłużenie uprawnień dla siedmiu dyscyplin uprawianych na PK oraz nabycie praw do nadawania stopni przez dyscyplinę informatyka techniczna i telekomunikacja. 
 
W wyniku reform przeprowadzonych w ostatnich latach na Politechnice Krakowskiej, a dostosowujących kluczowe obszary działalności uczelni do nowej ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, przyjęto, że główna część działalności badawczej pracowników uczelni koncentrować się będzie wokół ośmiu dyscyplin naukowych, które poddawane będą ewaluacji. Dzięki temu możliwe było oparcie struktury PK na wydziałach skupionych wokół dyscyplin. Wiązało się to m.in. z powołaniem 1 października 2019 r. Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz rozszerzeniem profil działania dwóch innych wydziałów – Inżynierii Środowiska i Energetyki, a także Informatyki i Telekomunikacji.
 
 
 
(bk)
 
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}