Wspólnie oszczędzamy energię na PK

infografika3

Ileż to razy zapomnieliśmy wyłączyć komputer przed wyjściem do domu?

Ile razy, gdy odchodziliśmy od swojego biurka – choćby tylko na chwilę – zostawialiśmy komputer w normalnym trybie pracy?

Tymczasem można włączyć opcję uśpienia – standby.

Jeśli na Politechnice Krakowskiej jest około 2600 komputerów biurowych, a każdy z nich pracuje około 5 godzin dziennie, to zużycie energii wynosi 3900 kWh, a więc koszty kształtują się na poziomie 5850 zł za dzień pracy. Wyobraźmy sobie teraz, że nie wyłączamy komputerów i 5 godzin przekształca się w 24. Łatwo policzyć, że straty energii będą wówczas ogromne!

W podobny sposób możemy spojrzeć na inne urządzenia, z których korzystamy w biurach, np. drukarki, czajniki itp. Zobaczcie sami:

infografika32a

infografika33a

Oszczędzanie energii przekłada się na niższe rachunki. Każdy o tym wie, ale gorzej z praktyką. Obecna, trudna sytuacja geopolityczna, która przyczyniła się do kryzysu na rynku nośników energii, powinna nas wszystkich skłonić do stosowania dobrych praktyk, zarówno w domu, jak i miejscu pracy. Żeby ich wdrożenie nie zostało tylko w sferze planów, należy stawiać sobie konkretne cele.

infografika34b

Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej nakłada na jednostki sektora finansów publicznych, a więc również szkoły wyższe, obowiązek zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Cel ten można osiągnąć tylko wspólnie. Pamiętajmy, że na oszczędzanie energii wpływ mają nie tylko decyzje i inwestycje podjęte przez Władze Uczelni, ale również dobre nawyki w codziennych zachowaniach.

Energia

Każdy z niemal dwóch tysięcy pracowników i prawie czternastu tysięcy studentów może realnie przyczynić się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. W jaki sposób? Zmieniając nawyki w naszych codziennych zachowaniach. Oto kilka wskazówek:

znak ustaw tryb pracy komputerów/laptopów tak, by maksymalnie obniżyć zużycie energii;

znak wyjmij ładowarki z gniazdek, jeżeli ich w danej chwili nie używasz;

znak wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższego okresu ich bezczynności;

znak nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania (świecąca dioda na urządzeniu świadczy, że nadal zużywa ono energię);

znak wyłącz światło we wspólnych przestrzeniach – korytarzach, klatkach schodowych, salach wykładowych, łazienkach itp. – jeśli w nich nie przebywasz;

znak wyłącz oświetlenie sztuczne, jeżeli naturalne jest wystarczające;

znak zamknij okna i drzwi, jeśli korzystasz z klimatyzacji;

znak nie pozostawiaj zbyt długo otwartego okna – jeżeli jest za gorąco, zmniejsz temperaturę ogrzewania;

znak drukuj/kseruj tylko to, co niezbędne – drukarka/ksero generuje duże zużycie energii przy czynnej pracy;

znak gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz w danym momencie.

• optymalizacja pracy systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych;

• wyłączenie agregatów wody lodowej podającej chłód do jednostek klimatyzacji;

• częściowe wyłączenie oświetlenia zewnętrznego kampusów, w szczególności lamp sodowych, które zużywają dużo energii elektrycznej, a oświetlają miejsca poza głównymi ciągami komunikacyjnymi;

• przerwa świąteczno-noworoczna:

• w budynkach uczelni wyłączone zostały wszystkie bojlery podgrzewające wodę użytkową;

• wyłączone zostały termy indywidualne;

• we wszystkich budynkach wyłączone zostały systemy central wentylacyjnych i wentylacyjno-klimatyzacyjnych (poza budynkiem WIiTCh, gdzie system wentylacji został ustawiony na niezbędne minimum pracy);

• zupełnie wyłączono Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia” oraz Galerię GIL;

• na początku 2023 r. na budynkach PK zostaną zamontowane kolejne instalacje fotowoltaiczne;

• oprawy w lampach zewnętrznych zostaną wymienione na bardziej energooszczędne.

infografika35