W najbliższą sobotę, 25 lipca o godz. 17.55, Telewizja Kraków pokaże powtórkę filmu dokumentalnego pt. „Twierdza Kraków”, w którym o historii i stanie obecnym miejskich fortyfikacji opowiada dr Krzysztof Wielgus (na zdjęciu / fot. kard z filmu) z Politechniki Krakowskiej.


Politechnika Krakowska jest kolebką badań nad Twierdzą Kraków i innymi fortyfikacjami nowożytnymi oraz cenionym w Polsce eksperckim ośrodkiem wiedzy w zakresie badań i rewaloryzacji dawnych obiektów fortyfikacyjnych.


Obecnie pod kierunkiem architektów z PK (pracowników i absolwentów) realizowanych jest wiele projektów adaptacji dzieł fortyfikacyjnych i obiektów zaplecza twierdz Kraków, Przemyśl i Zamość.


Emitowany w TVP Kraków film jest również częścią wystawy „Ars Magna - Architectura Militaris. Twierdza Kraków 1914-2014”, prezentowanej do września tego roku w Muzeum Politechniki Krakowskiej.


„Twierdzę Kraków” zrealizował Julian Rachwał, zdjęcia - Krzysztof Stawowczyk, Sebastian Stawowczyk, montaż - Paweł Augustynek Halny, muzyka - Krzysztof Suchodolski. Rok produkcji 2014, czas trwania 27 min. Film powstał w ramach projektu „Filmoteka Małopolska”.


Premiera filmu na antenie TVP Kraków odbyła się w niedzielę, 19 lipca o godz. 19.05.