Naukowcy Politechniki Krakowskiej wspierają sportowców z zespołu Mazda Sky Speed w biciu rekordów. Dzięki badaniom w tunelu aerodynamicznym PK Jędrzej Dobrowolski i Michał Pawlikowski chcą w tym sezonie poprawić rekordy kraju i zbliżyć się do najlepszych wyników świata.

 

 

Jędrzej Dobrowolski, jedyny polski narciarz szybki i jeden z najszybszych zawodników globu, zamierza w tegorocznych startach pobić własny rekord Polski (242,261 km/h), a może nawet zaatakować rekord świata (252, 454 km/h) w prędkości zjazdu na nartach. Ma w tym pomóc współpraca z naukowcami z Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej, którzy specjalizują się w zagadnieniach związanych z aerodynamiką i dynamiką budowli, inżynierią wiatrową oraz wpływami środowiskowymi na budowle i ludzi.


Unikatowe w Polsce laboratorium z tunelem aerodynamicznym na co dzień służy do badania obiektów budowlanych i konstrukcyjnych (m.in. wysokich budynków, mostów, stadionów, hal sportowych), narażonych na oddziaływanie wiatru i obciążenia śniegiem. Dobrowolski jest pierwszym w historii człowiekiem, który poddał się testom w tunelu aerodynamicznym PK.

 

- Cieszę się, że udało się nawiązać współpracę z ekspertami z Politechniki Krakowskiej. Od dawna się starałem o możliwość przeprowadzenia badań w tunelu aerodynamicznym. Moi konkurenci korzystają z takiego fachowego wsparcia. Liczę, że mnie także przyniesie ono wymierne korzyści podczas bicia rekordów prędkości - podkreśla jeden z najlepszych zawodników narciarstwa szybkiego na świecie.


Dla naukowców Politechniki współpraca była interesującym wyzwaniem. Na jej potrzeby w laboratorium aerodynamicznym trzeba było przygotować specjalne stanowiska badawcze i tor pomiarowy. - Celem badań był pomiar siły oporu aerodynamicznego narciarza i snowboardzisty, tak aby maksymalnie zmniejszyć współczynnik oporu dynamicznego podczas zjazdu. Chodziło m.in. o znalezienie optymalnej pozycji zjazdowej, przy której siła oporu działająca na ciało sportowców jest możliwie najmniejsza. Wiedza naukowa z zakresu aerodynamiki i inżynierii wiatrowej, analiza danych uzyskanych z wywiadów ze sportowcami, jak również danych  o najwyższych prędkościach uzyskiwanych w takich dyscyplinach sportu jak narciarstwo wysokogórskie i  speed-snowboard umożliwiły nam stworzenie modelu badawczego, który poddaliśmy analizom - wyjaśnia prof. Andrzej Flaga, kierownik zespołu badawczego PK. Pracowali w nim także: dr inż. arch. Łukasz Flaga, mgr inż. Piotr Krajewski, mgr inż. Piotr Matys oraz tech. Andrzej Augustyn.


Badaniom poddano różne konfiguracje pozycji zjazdowej sportowców, w tym ułożenia rąk, rozstawienia nóg, ułożenia kręgosłupa, w połączeniu z kilkoma modyfikacjami sprzętu - kombinezonu, kasków, kijków. - Dzięki naszym badaniom udało się wskazać takie pozycje i ulepszenia w sprzęcie sportowców, przy których siła oporu aerodynamicznego znacząco spada. W przypadku Jędrzeja Dobrowolskiego zaproponowane przez nas modyfikacje mogłyby zredukować siłę oporu podczas zjazdu aż o 20 procent. To bardzo dobry wynik, który daje narciarzowi możliwość dalszego poprawiania rekordu prędkości - podkreśla mgr inż. Piotr Krajewski z zespołu badawczego PK.


Jak dodaje dr inż. Łukasz Flaga, udało się też wskazać takie pozycje i elementy sprzętu, które były dotąd przez sportowców wykorzystywane, a nie sprzyjały osiąganiu rekordowych wyników. - Takiej wiedzy nie sposób zdobyć intuicyjnie, można ją pozyskać tylko dzięki specjalistycznym pomiarom. Wnioski z badań są bardzo obiecujące i otwierają przed nami nowe pola do współpracy. Po tych pierwszych doświadczeniach wiemy już, że to dopiero początkowy etap pracy badawczej dotyczącej przedmiotowej tematyki. Warto poddać analizom szersze spektrum czynników, które mogą wpłynąć na osiągnięcia sportowe - podkreśla Łukasz Flaga.


O tym, czy wyniki badań z laboratorium naukowego uda się przenieść na narciarskie stoki  Jędrzej Dobrowolski przekona się już wkrótce. Właśnie rozpoczyna nowy sezon Speed Ski. - Dzięki badaniom wiem, które rzeczy można poprawić. Mam nadzieję, że wskazówki naukowców przyniosą mi konkretne korzyści w nowym sezonie - mówi narciarz.


Sezon rozpocznie na przełomie stycznia i lutego w Austrii. Główną imprezą roku będą zawody Speed Masters w Vars we Francji. To tam Dobrowolski ustanowił przed rokiem swój rekord - 242,261 km/h - w zjeździe na nartach. W tym roku najszybsi zawodnicy świata znów będą podejmować w Vars próby bicia niezwykłych rekordów prędkości.

 

Na zdjęciach, konferencja prasowa połączona z otwartymi dla mediów testami w tunelu aerodynamicznym Politechniki Krakowskiej, z udziałem Jędrzeja Dobrowolskiego (na zdjęciu nr 3 i w czerwonym skafandrze) i Michała Pawlikowskiego (zdjęcie nr 4 i poniżej w czasie testów), 7 stycznia br. w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej PK / fot. Jan Zych.

 

 Zobacz wideorelację z konferencji prasowej: Najszybszy narciarz na PK