Dwa innowacyjne rozwiązania naukowców z Politechniki Krakowskie biorą udział w trzeciej edycji konkursu promującego polską naukę pt. „Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki”.


 

W rywalizacji konkursowej uczestniczą rozwiązania opracowane przez dr inż. Joannę Ortyl z zespołem (Wysokowydajne dwuskładnikowe systemy fotoinicjujące) oraz dr. inż. Przemysława Krzyka (Sposób pomiaru okresu napięcia i układ do pomiaru okresu napięcia).


Do konkursu polskie uczelnie oraz instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN zgłosiły 82 wynalazki, związane z 14 dziedzinami, m.in.: informatyka; inżynieria mechaniczna, inne nauki inżynieryjne i technologie, inżynieria lądowa, inżynieria materiałowa i nanotechnologia, nauki fizyczne; nauki biologiczne i biotechnologia, nauki chemiczne, nauki medyczne. W konkursie biorą udział wynalazki zgłoszone do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej w latach 2013-2014.


Konkurs organizowany przez „Dziennik Gazeta Prawna” ma promować polską naukę oraz potencjał twórczy młodych wynalazców. Ideą cyklu jest przedstawienie na łamach gazety wynalazków, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.   
Projekty z największą liczbą punktów redakcja DGP prezentuje na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” w piątkowym magazynowym wydaniu, natomiast metryczki wszystkich wynalazków umieszczone są na stronie internetowej konkursu.


Partnerami merytorycznymi konkursu są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Urząd Patentowy RP, Państwowa Akademia Nauk, Centrum Nauki Kopernik.


Nagrodą w konkursie jest 30 tys. złotych dla zespołu wynalazczego oraz kampania promocyjna (o wartości 50 tys. zł) w mediach organizatora konkursu dla zwycięskiej uczelni.


Tegoroczna edycja potrwa do czerwca 2016 r.

 

 

 

Zobacz również: Pomysł Polki wielką szansą dla rynku lakierów utwardzanych światłem.